Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Kredi Türleri Nedir?

Kredi Türleri Nedir?

0
Kredi Türleri Nedir?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Günümüzde tercih edilen ve en çok başvuru yapılan kredi türleri temel olarak üç tanedir. Bunlar ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi olarak bilinmektedir. İçlerinde en çok başvuru yapılan ise genellikle ihtiyaç kredisi olmaktadır. İnsanlar beklenmedik durumlarda ortaya çıkan nakit sıkıntılarını karşılamak amacı ile ihtiyaç kredilerine başvuru yapmaktadırlar. Başvuruları kendilerine en uygun olan yöntemin seçerek gerçekleştirirler.

İhtiyaç kredilerinin içeriği dönemler itibari ile değişiklik göstermektedir. Yani bayram dönemlerinde ya da yılbaşı gibi zamanlarda insanların nakit ihtiyacında artışlar yaşanmaktadır. Bu tür ihtiyaçların giderilmesi amacı ile bankalar içinde bulunulan dönemle alakalı kampanyalar düzenlemektedirler. İnsanlar kampanyalar arasında seçim yaparak ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunurlar.

İhtiyaç kredilerinin faiz oranları bankalar arası değişiklik göstermektedir. Genel olarak bakıldığında faiz oranları yüzde bir civarında olmaktadır. Oranlar üzerinde vade yapısı ve çekilen tutar da etkili olacağından net bir rakam söylemek mümkün değildir. Vade yapısı açısından bakıldığında ise genel olarak müşterilere otuz altı ay vade imkânı sunulmaktadır.

Taşıt Kredisi Nedir?

Son dönemlerde otomobil sayısında yaşanan artış ile birlikte insanlardaki araç sahibi olma merakı da giderek artış göstermiştir. Her geçen gün bir yenisi çıkan otomobil modelleri insanları taşıt sahibi olmaya teşvik etmektedir. Taşıt almak isteyen insanlar toplu nakit paraya sahip olamadıklarından dolayı çareyi kredi çekmekte bulmaktadırlar.

Buna yönelik olarak bankaların sunduğu taşıt kredisi seçeneğinden yararlanmayı tercih ederler. Faiz oranı ve vade yapısı bankadan bankaya değişiklik göstereceği için öncelikli olarak taşıt kredileri arasında kıyaslama yapılmaktadır. Bunun için en güvenilir yol ise internet üzerinde yer alan kredi hesaplaması aracını kullanmaktır.

Böylelikle çekilmek istenen taşıt kredisi tutarına ne kadar faiz ödemesi yapılacağı ve vadesinin ne kadar olacağı rahatlıkla görülebilmektedir. Taşıt kredisi faiz oranları genel olarak düşük olmaktadır. Kredi tutarı ne kadar az olursa geri ödenecek tutar da o kadar az olmaktadır. Son yapılan düzenlemeye göre taşıt kredilerinin vade yapısı kırk sekiz ayı geçememektedir. Kredi hesaplamaları buna göre yapılmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin