Ana sayfa Banka Haber Kredi Taksitlerini Kaç Ay Ödemezsem İcra Gelir?

Kredi Taksitlerini Kaç Ay Ödemezsem İcra Gelir?

0
Kredi Taksitlerini Kaç Ay Ödemezsem İcra Gelir?
kredide icralık olma

Kredi çektikten sonra düzenli olarak kredi taksitlerini ödemek zorundasınız. Kredi taksitlerini bir kaç ay geç yatırdığınızda icra gelir korkusu ile rahatsız olabilirsiniz. Zira bu konuda bankalar oldukça hassas davranmayabilir.

Kredide İcralık Olma

Kredilerin ödenme düzenleri kredi notunuzu etkilemektedir. Düzenli şekilde ödenen krediler kredi notunuzu yükseltecektir. Fakat düzensiz şekilde ödenen kredi borçları kredi notunuzu düşürecektir. Hatta bazı durumlarda bu borçlar sizin kara listeye dahi girmenize neden olmaktadır. Fakat borç ödeme konusunda ciddi zorlukları bulunanlar genelde kredi taksitlerini kaç ay ödemezsem icra gelir? Sorusunu sormaktadır. Eğer banka ile kredi ödeme anlaşmanız aydan aya şeklinde yapılmışsa yasal prosedürler bu aylara göre uygulanmaktadır. Ödemelerinizin gecikme düzenleri aylık periyotlar halinde izlenmektedir. 3 aylık ödeme aralıkları bulunan kredi kullanıcıları için ise farklı yasal yaptırımlar uygulanmaktadır.

Kredi borcu ödeyemeyenler için ilk süreç gecikmeden sonraki 30 gün içinde başlamaktadır. Eğer kredi borcunuzu 30 gün içinde ödemezseniz, banka size izleme kodu koyacaktır. Ayrıca size bu konuda bankadan bilgilendirme telefonu ve mesajı da gelecektir. Pek çok kişi kredi borçları ilk ayda ödenmediğinde haciz geleceğini düşünür ve kredi taksitlerini kaç ay ödemezsem icra gelir?Sorusunu sormaktadır. Halbuki kredi borcunun gecikmesinden sonraki 90 günlük süre içerisinde böyle bir durum söz konusu değildir. Kredi borcu gecikmesi 30 günlük süre sonrasında devam ediyorsa 60-80 günlük periyot için farklı bir kod belirlenecektir.  Hala gecikmenin devam ettiği hallerde 80-90 gün arasında daha farklı bir kod ile izlenmeniz sağlanacaktır. Ayrıca bu durumda bankadan bilgi ve uyarı mesajları da gelmeye devam edecektir.

90 günden sonra hala bankaya kredi borçlarını ödemeyenler için banka istediği zaman yasal takip sürecini başlatacaktır. Bu süreçten sonra devreye yasal takip işlemleri girmektedir. Kredi taksitlerini kaç ay ödemezsem icra gelir? Sorusu 90 gün sonrasında ödenmeyen kredi borçları için icra gelmektedir, şeklinde cevaplanıyor. Fakat bu süreç sonunda borcunu ödeyemeyenler için icra takibi başlamakla beraber avukat ile borçlular da anlaşmaya varmaktadır. Borç ödeme planı yeniden hazırlanan kişiler bu ödeme planına uygun bir şekilde bankaya borçlarını ödemeye başlamaktadır. Bazen de piyasada yer alan kötü izlenimden dolayı 90 günlük süreç beklenmeden de icra işlemleri başlatılmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin