Ana sayfa Banka Haber Kredi Tahsis Ücreti Yasal Mı? (Kredi Tahsis Masrafı İadesi)

Kredi Tahsis Ücreti Yasal Mı? (Kredi Tahsis Masrafı İadesi)

0
Kredi Tahsis Ücreti Yasal Mı? (Kredi Tahsis Masrafı İadesi)
borsa

Kredi tahsis masrafı iadesi konusunda kişiler, bankalardan kredi çektiklerinde kredi tahsis ücreti yasal mı sorusunun yanıtını merak edebilir. Söz konusu kredi tahsis ücreti, 2014 yılının başından itibaren BBDK tarafından yasalaştırıldı. Bu yüzden tüm bankalar azami miktarı aşmamak adına belirlenen oranlarda, kredi tahsis ücretini kişilerden alabilir. BBDK’nın belirlediği oran ise binde 5 oranında olup, bu miktarın üzerinde tahsis ücreti alanlar, konuyu tüketici hakem heyetine elindeki dekontlar dahilinde başvurduklarında geri alabilir.

Kredi Tahsis Ücreti 2017/2018

İlgili yasal metinlere baktığımızda 3 Ekim 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik”e göre tüketicilerin bankalar ve finans kuruluşlarından kullanacakları çeşitli kredilere istinaden kullanılan bedeller üzerinden binde beş oranında Kredi Tahsis Ücreti alınmasının yolu açıldı. Bu tarihten itibaren bu kesintiler yasal olarak yapılmakta ve Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvurular ret olarak karar verilmektedir. Konu hakkında bizzat kendimiz dahil tüketici hakem heyetine başvurduğumuzda sonucun olumsuz olduğu görülmüştür.

KREDİ TAHSİS ÜCRETİ İÇİN TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ OLUMSUZ YANIT VERİYOR!!!!

Yukarıda yazdığımız gibi ne yazık ki, THH bu konu hakkında kararın olumsuz olduğunu belirten dilekçeyi yollamaktadır. Bu nedenle Kredi tahsis ücretinin yasal olduğuna kesin diyebiliyoruz. Ancak buradaki esas nokta ise, alınan ücretin binde 5’i geçmemiş olması gerekmektedir. Yani 100.000 TL konut kredisi çeken bir bireyin, bankaya tahsis ücreti olarak 500 TL vermesi gerekiyor.

Daha önceleri bu ücretin adı, kredi dosya masrafı idi. Ancak tüketiciler bunu bankaları THH’ye şikayet ederek ve kararın olumlu yansıması nedeni ile bankalardan geri almakta idiler. Ancak sonraları bankalar, artan şikayetler nedeni ile bu ücretin adını değiştirmiş ve BBDK tarafından resmiyet kazanması ve yasalaşmasını sağlamıştır. Bu da bankalara olumlu yansımıştır.

Kredi Tahsis Ücreti Geri İadesi

Ne yazık ki, hiçbir banka bu ücreti geri vermemektedir ek olarak ilgili tutar binde beş oranında ise ve yasal olduğu için bankaların lehine sonuçlanıyor tüketici hakem heyeti kararları. Eğer ki bankalar sizlerden kredi tahsis ücreti olarak binde beşin üzerinde bir tutarı kesmiş ise ağır ceza ile karşı karşıya kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak genelde bankalar işi sağlam düşündükleri için bu tutarın üzerinde bir masrafı kesmeyi göze alamazlar.

Bankalar kişilere konut kredisi, taşıt veya ihtiyaç kredilerini sunarken, bu masrafların ne kadar olduğunu belirtir. Genelde ilk aşamadan itibaren yasal düzenlemelere bağlı kalan bankalar, bu nedenle kredi tahsis ücreti hakkında geri adım atmaz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin