Ana sayfa Banka Haber Kredi Tahsis Ücreti İle Dosya Masrafı Aynı Şey Mi?

Kredi Tahsis Ücreti İle Dosya Masrafı Aynı Şey Mi?

0
Kredi Tahsis Ücreti İle Dosya Masrafı Aynı Şey Mi?
kkb

Kredi başvurularında kredi tutarına göre kişilerden bankalar, dosya masrafı veya kredi tahsis ücreti adı altında kesintiler yapmakta. Bu tutarlara önceden itiraz etmiyor kredi taksitleri bittikten sonra hızlıca itiraz edenler ve bu kesintileri geri almak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Öncelikle şunu bilmenizde fayda vardır yasal olan kesintilere itiraz ettiğinizde Tüketici Hakem Heyeti olumlu yanıt verse de, bazı bankalar bunu yasal yaptıkları için mahkeme yolu ile sizlerden geri alabilir faizler dahilinde. Yani bir alalım derken birden fazla para cebinizden çıkabilir zira her kesintiye itiraz etmemenizi öneriyoruz!

Kredi Dosya Masrafı Yasal Mı?

Bunu şu şekilde açıklayalım ; 2014 öncesine kadar yasal olmayıp (bu tarihe kadar kesinti var ise geri alınabilir) bu tarihten sonra yasal olan bir kesinti türüdür. Bu tarihten sonra çıkarılan yasa gereği “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” kapsamında kredi tutarının en fazla binde 5’i kadar banka masraf alabilir. Bu masrafın tutarına örnek vermek istersek ; 100.000 TL’lik kredi başvurusunda banka sizlerden en fazla 500 TL’lik kredi dosya masrafı alabilir. Burada bilmeniz gereken diğer bir detay ise bu masrafın içinde hayat sigortası, DASK ve ekspertiz ücretleri dahil değildir. Bunlar için genelde bankalar ayrı bir ücret almaktadır.

BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 2014 yılında çıkarılan bu mevzuat sonrasında neredeyse tüm bankalar bu ücreti almaktadır. Belirlenen bu taslağa göre bankalar 26 kalem dışında masraf alamaz. Bu 26 konulardan biri de kredi dosya masrafıdır. Ancak adından da yazıldığı gibi bu kredi dosya masrafıdır. Yani bankalar kredi sözleşmesini sizlere sunarken artık kredi dosya masrafı adı yerine ; kredi tahsis ücreti yazdığı için bu ücreti alabiliyor.

Kredi Tahsis Ücreti İle Dosya Masrafı Aynı Şey Mi?

Kredi dosya masrafı bu tarihten sonra adı değiştirildi. Yani yasal dayanaklar çerçevesinde adı kredi tahsis ücreti olmuştur. Bu nedenle bu iki etken (kesinti) artık yasal olup, ay şey olduğunu belirtelim. Ancak sözleşmede geçen kısım ise kredi tahsis ücreti olduğu için bankalar bu ücreti ne yazık ki almaktadır. Kredi toplam tutarının binde 5’i kadar kesinti ile sizlerden alıyor.

Kredi tahsis ücreti almayan bankalar, konusunda sizlere şöyle bir fikir verebiliriz. Kredi başvurularında kredi çekmeye giderken kredi tahsis ücreti vermeden nasıl bir yol izleyeceğinizi dile getirin. Görevliler genelde sizi kaybetmemek adına bir defaya mahsus kredi tahsis ücreti almayabilir. Hiç yoktan iyi bir haber olup sizlerde kredi tahsis ücreti almayan bankaların kredi kampanyalarına göz atmanızı belirtelim.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin