Ana sayfa Banka Haber Kredi Sigorta Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Kredi Sigorta Ücreti Geri Alınabilir Mi?

0
Kredi Sigorta Ücreti Geri Alınabilir Mi?
kredi sigorta masrafı

Kredi hayat sigortası veya nazar boncuğu sigortası adı altında sizlerden kesilen sigorta ücreti geri alınabilir mi, sorusuna tüm yönleri ile yanıt vererek konu hakkında yasal dayanakları da sizler ile paylaşmak istedik. Bu sayede hem akıllardaki soru işareti kalkacak hem de kesilen ücretlerin belki de geri alabileceksiniz!

Bankalar, müşterilerine kredi kullanma aşamalarında kredi tutarından bazı kesintiler (hayat sigortası, dosya masrafı) yapabilirler. Hayat sigortası ve dosya masrafı bankaların en çok uyguladığı kesinti türlerindendir. Tabi bu alınan ücretler tamamen tüketici aleyhine değildir. Özellikle hayat sigortası oldukça önemlidir. Sizin Allah korusun vefat etmeniz durumunda kredi borcunuzun sigorta şirketi tarafından ödenmesini sağlamaktadır. Diğer türlü sigorta yaptırmazsanız banka kredi borcunuz geride bıraktığınız aileniz üzerine kalacak ve belki de onları zor durumda bırakacaksınız. Bankalar bu durumdan dolayı kredi kullandırımı yaparken hayat sigortasını şart koşmakta ve hayat sigortası olmadan kredi kullandırımını ancak kefalet ile yapmaktadır.

Kredi Sigorta Ücreti Geri Alınabilir Mi?

Hayat sigortası bankaların kredi kullanan müşterilerine zorunlu olarak yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Çift taraflı fayda sağlayan bu uygulamada müşterinin vefatı ya da çalışamayacak duruma gelecek bir kaza geçirmesi durumunda banka sigorta şirketinden kredi tutarını tahsil eder. Bu uygulama ile müşterinin çalışamaz duruma olmasıyla müşteri kredi borcundan ötürü sorumlu tutulamaz. Müşterinin vefatı halinde müşterinin mirasçıları, varsa kefil kredi borcundan ötürü sorumlu tutulamaz. Hayat sigortası ücreti geri alınabilen bir kesinti tutarı değildir.

Dosya masrafı; müşterinin kredi kullandığı esnada bankaların kullandıkları kağıt, kalem, yazıcı toneri gibi ürünlerin kullanılmasından doğan masraflara uyguladığı bir kesinti tutarıdır. Bu tutar talep edilmesi halinde geri alınabilir. Müşteri yazıcı bir dilekçe ile bankalara başvurarak kullandığı kredi türünde yapılan dosya masrafın kendisine iade edilmesini talep edebilir. Banka dosya masrafını iade etmez ise müşteri yasal yollara başvurabilir. Kredi sigorta ücreti yasal mı adlı makalemizi okumanızda fayda olacaktır.

Sigorta ücreti kesmeyen bankalar

Birçok banka artık kredi kampanyalarında, sigortasız kredi, sigorta ücreti kesmeyen kredi adı altında bu kredi başvurularını kabul etmektedir. Sigorta ücreti kesmeyen bankalar devlet ve özel bankalar olup, hemen her müşteriden ne yazık ki kesmiyor. Belli başlı ve kredi notu yüksek olan şahıslardan genelde bu ücretler alınmaz hatta bazen müşterilere paket kredi kampanyası sunabilir bankalar. Bankaların bu davranışları ile amaçladığı tek şey müşteriyi kaçırmamaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin