Ana sayfa Kredi Notu Kredi Sicilini Temizleme Yolları Neler?

Kredi Sicilini Temizleme Yolları Neler?

0
Kredi Sicilini Temizleme Yolları Neler?
kredi sicili nasıl temizlenir

Kredi sicili bozuk olanların hemen hepsi, 2017 kredi sicil affının gelmesi ile beraber kredi sicilini temizleme yolları neler konusunu araştırma içine girmektedirler. Hali ile bu sicilin temizlenmesi demek onların yeniden bankalar ile aralarını düzeltme şansı vermekte !

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının ödenmemesi, kötü bir kredi siciline neden olmakta, yeni kredi ihtiyaçları ve kredi kartı başvurularında sorun yaratmaktadır. Kredi sicili; Merkez Bankası’nda ve bankaların kendi veri bankalarında bulunan kişilere ait kredi ve kredi kartı geçmişi bilgileridir.

Aralık 2016’da kabul edilen torba yasa öncesinde kredi ve kredi kartı borcunu zamanında ödemeyen, borcu takibe düşmüş olanlar kötü kredi sicili nedeniyle bankalar tarafından kara listeye alınmaktaydılar. Üstelik kredi borçlarını ödeseler bile bu kişilerin tekrar kredi ve kredi kartı kullanmak istemeleri halinde 5 yıl beklemeleri gerekiyordu.

Mecliste kabul edilen yeni yasayla tüm kredi ve kredi kartı borçluları, kredi borçları takibe düşmüş olanlar kötü kredi sicillerini temizleyebilecekler. Bu kişilerin kredi ihtiyaçlarında 5 yıl beklemeleri de gerekmeyecek.

Kredi sicili temizliği için öncelikle kredi borcunun olduğu bankaya başvurmak gerekiyor. Borç takipte bile olsa başvuru yapılabiliyor. Kredi ve kredi kartı borcunun tamamı tek bir seferde nakit olarak ödenebildiği gibi bankadan kredi borcu yapılandırması da istenebiliyor. Kredi ve kredi kartı borçları, farklı bir bankadan alınacak uygun faizli bir tüketici kredisiyle de ödenebilmektedir.

Bankaya olan ve takibe girmiş kredi borçlarını daha önce ödemiş ancak kara listeye alınmış kişiler, başvurmaları halinde kara listeden çıkartılacaklar. Takipte olan borcunu nakit olarak ödemiş ya da yapılandırmış olanlar da 6 ay içerisinde kara listeden çıkartılacaklar.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin