Kapalı

Kredi Sicil Affı Sorgulama 2017

kredi sicil affı

Kredi sicil affının gelmesi ile beraber gerekli şartları sağlayan bireyler, kredi sicil affı sorgulaması yaparak öğrenebilir. 2017 sicil affı bildiğiniz gibi beraberinde bir kaç detayı da getirdi. Borcunu ya yapılandıracak ya da mevcut borcun tamamını ödemek zorundasınız.

Ülkemizde pek çok bankada bulunan kurumlar arasında yer alan Merkez Bankası, banka müşterilerinin kayıtlarını sakladığı gibi aynı zamanda kredi notu ismi verilen kayıtlarla ilgili olarak kara liste adı verilen kayıtların bulundurulduğu kurumdur. Kara liste adı verilen bu kayıt listesi, herhangi bir durumda banka aracılığıyla kredi alan, kredi kartı kullanımıyla alakalı olarak veya değerli evrak olarak bilinen ürünlerin dengesiz kullanımı sonucunda belirli bir vakit cezalandırılmak için kaydın tutulduğu listedir. Merkez Bankasının kara listesinde bulunan bir şahıs borcu bittikten sonra en az 5 yıl kayıt altında tutuluyor. Bu vakit içerisinde diğer bankalar hiçbir şekilde listede bulunan şahıslara kredi kartı ile harcama , kredi kullandırma veya kıymetli evrak gibi ürünleri kullandırmıyor..

Kredi sicil affı sorgulama

Bir şahıs Merkez bankasının kara listesine bankası tarafından yapılan ihbardan dolayı giriyor. Kişi kredi kartı ve kredi borcunu kendisine verilen zamanda ödeme yapmaması durumunda ya da kıymetli evrakları ödenmemesi durumunda bu listeye alınıyor. Listeye giren kişiler bundan sonra kendileri hakkında ne gibi sürecin oluşacağını Merkez Bankasına yazacağı dilekçe ile öğrenebiliyor. Merkez Bankasının bulunduğu Ankara yerleşkesine direk olarak yazışma ile yapacakları sorgulama sonucunda öğrenmeleri mümkündür.

Banka müşterilerinin kredi sicil affı sorgulama yazışmalarının sonuçlarına Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası İdare Merkezi İstiklal Cad. No:10 Ulus 06100 Ankara’dan, banka kara liste sorgulama dilekçesinin örneğine ise, internet aracılığı ile kolaylıkla ulaşabilirler.

Buralarda dikkat etmeniz gereken yukarıda bahsettiğimiz gibi borcu kapatmanız veya yapılandırma işlemine sokmanız gerekiyor. Bunun bilincinde olmanız dileği ile.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top