Ana sayfa Kredi Notu Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi Risk Raporu Nedir?

0
Kredi Risk Raporu Nedir?

Finansal ilişkilerde birçok kişi ve kurum iş yaptığı kişi veya kurumların finansal güvenirliliği konusunda bilgi sahibi olmak ister bunun için belli kriterler gözetilerek oluşturulan risk raporunu görmek isterler.

Kredi risk raporu yani bilinen adı ile kredi notu bankacılık işlemleri içerisine bulunan kredi, kredi kartı, ve tüm finansal ödeme alışkanlıklarını içine kapsayan bir rapordur.  Öncelikle kişisel risk raporu hakkında bir açıklama yapalım

Kişiye ait risk raporu kısaca bildiğimiz kredi notudur. Daha önceki kredi notu nedir makalemizde ayrıntılı anlattığımız üzere bankacılık işlemlerinde bizim kredi alışkanlıklarımızın kayıt altına alındığı, ödediğimiz ve halen ödemeye devam ettiğimiz krediler, kredi kartlarımız ve ödeme performansımızı analiz eden ve buna belirli kıstaslar çerçevesinde oluşan sayısal veri yani kredi notumuz oluşur.

Kredi notu 0 dan başlayarak 1900 e kadar uzanan bir rakam skalasından oluşur, 1200 ve yukarısı Findeks rengi sarıdır aynı zamanda az riskli yani kredi kullanabilir. Zaten 1600 ve yukarısı çok iyi tabir edilen ve Findeks rengi yeşil olanlardır. Kredi almaları oldukça kolaydır.

1200 ve 900 arası riskli 900 den aşağı olanlar ise zaten kredi verilmeyecek durumda olanlardır. Kişisel kredibilite bu şekilde oluşur. Kişisel risk raporu işte tüm bu verilerin oluşmasına etki eden geçmişte kullanılan tüm kredi ve kredi kartı işlemlerinin toplamı ile oluşturulan tüm verilerin toplanması sonucunda risk raporu oluşur ve bunun sayısal karşılığı risk raporu sonucudur.

Birde çek risk raporu ile birlikte tüzel kişilik denen şirketlerin risk raporu vardır. Çek risk raporu yapılan ticari ödemelerde verilen çeklerin güvenirliliği önemlidir. Örneğin yüklü bir çek alındığında şirket veya kurumdan çek risk raporu istenebilir Kredi Kayıt Bürosu yada Findeks kurumu bünyesinde şirket veya kişilere ait çek ödemeleri de aynı kişisel kredi notu gibi takip edilir ve çek risk raporu oluşturulur

Yine  şirket ortaklığı, iş anlaşmaları vb gibi durumlarda da şirketlere ait kredi risk raporu istenebilir. Bu tüzel kişilik risk raporu da aynı kredi notu gibi tüzel kişiliklerin tüm finansal hareketlerini ödeme performansını takip eder ve bunun sonucunda oluşan kredi risk raporu oluşturulur.

Bir diğer husus ise çek raporu, şirket risk raporlarının üçüncü kişiler tarafından öğrenilmesi mümkün değildir sonuçta mahrem bilgilerdir. Ancak size verilmiş bir çek raporu, şirket raporu veya kişisel kredi risk raporunu teyit etmek için raporu veren KKB, Findeks veya Banka nereden alındıysa teyit etme ve doğruluğunu raporda bulunan referans kodu öğrenmeniz mümkündür.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin