Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu’nun Önemi

Kredi Notu’nun Önemi

0
Kredi Notu’nun Önemi

Kredi notu, bankaya olan borçlarını ve taahhütlerini ne kadar yerine getirdiğinin göstergesidir. Başa bir deyişle bankalara olan borçların ödenme performansıdır. Her banka, müşterilerinin bankalarında yapmış olduğu bankacılık işlemlerini kayıt ederler.

Bu kayıt içerisinde kaç tane kredi veya kredi kartı kullanıyorsa, borçlar zamanında ödeniyor mu? Ödenmiyor mu? Ödemeler tam mı? Kısmi mi? Bankaya yapılan kredi ve kredi kart başvurularına kadar geniş bir rapor hazırlanır ve düzenli olarak Kredi Kayıt Bürolarına gönderilir. Kredi Kayıt Büroları, her bankadan gelen bu raporları, kredi notunu etkileyen faktörlere göre değerlendirip her kalem için bir puan verir. Ve değerlendirme sonucu ortaya çıkan puanların toplamı kredi notu olarak kişinin finans siciline işlenir.

Bu kredi notlarını, bankalar ve bankalar dışında finansal işlemleri yapma yetkisi olan kuruluşlar, müşterilerinin kendilerine başvurması sonrası bu notları referans olarak kullanır. Kredi notu yüksek ve risksiz olan müşteriler bankaların ürün ve hizmetlerini sorunsuz kullanabilir. Buna karşın kredi notu düşük ve riskli olan müşterilerine bankanın ürün ve hizmetlerini kullandırtmak istemez veya garantör talep eder.

Kredi notları kişilerin finansal karneleri olduğu için kredi notlarını yüksek tutmak veya kredi notları ve kredi notunun yükselmesi için bilgi sahibi değilse mutlaka yardım almalıdır. Toplumuzun büyük kesiminin geliri yetersiz olduğu için sürekli bankalarla çalışmak zorundadır. Yatırım yapmak, nakit ihtiyacının karşılamak ve kredi kart veya kredi kart limit talebinde bulunmak için bankaların kapıları çalınmaktadır.

Vaziyet böyle iken bankaların ürün ve hizmetlerinden sınırsız faydalanabilmek için kredi notunun istenilen seviyede olması gerekmektedir. Kredi notları artık sadece bankalarca değil ticaret yapan kişilerce dahi kullanılmaktadır. Ticaret yapacak kişiler birbirlerini daha iyi tanıyabilmek için kredi not bilgilerine bakmaktadır. Özellikle vadeli ve çek karşılığı mal satışı yapan işletmeler, karşı tarafın kredi notuna bakmadan ticaret yapmamaktadır.

Yine evini, iş yerini, aracını kira vermek isteyenlerde kiracılarının kredi notunu incelemeye başlamıştır. İşte bu yüzdendir ki tüm banka borçlarını zamanında ve düzenli ödemek gerekmektedir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin