Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notunu İnternetten Öğrenme

Kredi Notunu İnternetten Öğrenme

0
Kredi Notunu İnternetten Öğrenme
Kredi notunu internetten öğrenme

Pek çok kimse artık isteği ürün ve hizmeti para biriktirmeyi beklemeden, bankalardan kredi çekerek daha kısa yoldan ve beklemeden çeşitli ödeme kolaylıkları da sağlanarak elde edebilmektedir. Günümüz içerisinde, bankaların en çok kullanıldığı alanlardan biri de, kredi almak alanları olmuştur. Hatta günümüzde bankaların varlık nedenlerinin büyük çoğunluğunu bile bu oluşturuyor dersek, yanılmış olmayız. Kredi Notunu İnternetten Öğrenme biçimini anlatmadan önce, kredi notunun ne olduğuna biraz olsun değinmeyi uygun gördük.

Kredi Notu Nedir?

Yukarıda anlatıldığı gibi kredi çekmek günümüz insanı için oldukça önemli bir faaliyettir. Çünkü günümüz insanları amaçlarına ulaşabilmek için yani yeni bir ürün alırken ya da bir hizmeti gördürürken karşılığını para biriktirmek gibi uzun süre beklemek yerine kredi çekerek tez elden elde etmeyi tercih etmektedir.

Bu durumda, merak edilen husus bankaların herkese aynı avantaj ve durumlarla mı kredi verdiği ya da bankların kredi limitlerini ya da bütünü ile kredi verip vermeyeceğini neye göre belirlediği olmaktadır.

Bu bahsedilen durumları bankalar, kredi çekmek isteyen kimsenin kredi notuna bakarak karar vermektedirler. Kredi notu bankaların dikkat etmekte olduğu tek şey olmasa da, dikkat etmek de olduğu özellikle kredi verirken çok dikkat ettiği bir puanlama sistemidir.

Kredi notu, kredi almak isteyen kimsenin bağımsız bir kuruluş olan Findeks (KKB) tarafından, daha önceden bankalarla kurmuş olduğu ilişkiler göz önüne alarak belirlemiş olduğu puanlardır.

Bu puan sistemi belirli aralıklarla çok riskli, riskli, orta iyi ve çok iyi olmak üzere gruplara ayrılmaktadır. Bankalar kendi izlemiş olduğu politikalar doğrultusunda bu kimselere, kredi verirken bu puanlar bakarak karar vermektedirler.

Örneğin, kredi notu riskli ya da çok riskli grupta yer almakta olan kimselere bankalar kredi verirken, kefil istemektedirler. Bu gibi durumlarla karşılaşmadan kredi çekmek isteyen kimselerin, kredi notlarını yüksek tutmaları gerekli olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu öğrenmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. İlk olarak Findeks’e bağlı olan bir Kredi Kayıt Bürosuna yaklaşık olarak 8 TL tutarında bir ücretle kayıt olarak öğrenebilirsiniz. İkinci olarak da, bankalar aracılığı kredi notunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

İkinci durumda, isterseniz şubelere giderek kredi notunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Kredi notunu internetten öğrenme için de, bankaların internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Bunun dışında kredi notunu internetten öğrenme için Findeks’in resmi internet sitesini de kullanarak rahatlıkla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin