Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notunda Kara Liste Nedir?

Kredi Notunda Kara Liste Nedir?

0
Kredi Notunda Kara Liste Nedir?

Tüm bankacılık işlemlerinin toplandığı ve kayıt altına alındığı belli kurumlar mevcuttur. Kredi Kayıt Bürosu, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, banka müşterilerinin işlemlerini kayıt altına alan kurumlar arasında yer alır. Bankadan alınan krediler, kredi kartlarının kullanımı ve fatura ödeme işlemleri, bankaların denetimine takılan işlemler arasında yer alır. Kredi notunda kara liste de bu kurumların denetimleri sonucunda gelişen bir uygulamadır.

Ödenmeyen banka kredileri ve ödenmeyen kredi kartı taksitleri, ilk olarak kredi notunun düşmesine neden olur. Kredi notunun düşmesi, tekrar kredi çekmek isteyen bireylerin işini bir hayli zorlaştırmaktadır. Uzun süre geçmesine rağmen ödenemeyen banka taksitleri için, kredi notu düşer ve hukuksal işlemler başlar. Bu durum ise Merkez Bankası aracılığı ile kara listeye alınmaya sebep olacaktır.

Banka ödemelerinin gecikmesi nedeni ile ilk olarak bankacılık işlemleri kısıtlanır bu işlemler kredi çekme, yeni kredi kartı alma, limit arttırma gibi yine borç üzerinden 3-4 ay geçmesi halinde icra müdürlüğü marifeti ile Maaşa el koyma veya ipotek altına alınan taşınmazlara el koyma görülür, el koyma satılamaz şerhi düşülür  Bu süreçte, banka avukatları kredi borcunun ödenmesi için çeşitli yaptırımlar uygular. Bankanın yaptırımlarına rağmen borcunu ödemekte direnen kişiler, kara listeye alınır. Kara listeye düşen banka müşterilerinin ise kara listeden çıkması için belirli bir süreye ihtiyaç vardır. Borcunu erkenden ödeyen kişilerin kara listeden çıkması için, 5 yıl geçmesi gerekir.  Ancak 3 yılın sonunda bazı bankalar kredi vb hizmetleri size verebilir. Halen banka borcunu ödemeyen kişilerin, kara listeden silinmesi için, 10 yıllık bir zaman dilimine ihtiyaç vardır.

Kara listeye düşen banka müşterilerine, bir takım yasal zorunluluklar uygulanarak, borcunu ödemesi istenir.  Bu süreçte tüm bankalar kara listeye alınan kişiye oldukça mesafeli davranacak, bankalardan hizmet almasını önleyecektir.

Kara listede bulunan kişilerin, bazı bankacılık işlemleri kısıtlanır. Kara listeden silinmedikçe yeni bir kredi çekmek, çek veya senet kullanmak mümkün değildir. Kredi borcunun kapatılması durumunda, yalnızca kredi kartı kullanımı ve mevduat hesapları kullanılabilir. Mevcut borcun tamamı kapatıldığında, bankaların uygulamasında bazı esneklikler yapılır. Çektiği krediyi tamamen kapatan, diğer borçlarında tutarlı davranan kişiler, 3 yılın sonunda bir takım bankacılık işlemlerinden (küçük tutarda kredi, ek hesap veya düşük limitli kredi kartı) faydalanmaya hak kazanır. Ancak borçlarınızı kapattığınız halde 5 yıl süre ile kara listede kalmış iseniz, çıkmak için dilekçe ile bankaya başvurmak, tekrar bankacılık işlemlerinden faydalanmak için gereklidir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin