Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edebilirim?

Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edebilirim?

0
Kredi Notuna Nasıl İtiraz Edebilirim?
kredi notu itiraz

Kredi sicil denilince akla gelen kredi notu, kişilerin not ortalamasını vermektedir. Ancak bazı kişiler kredi notuna itiraz etmek isteyebilir. Bu durumda şahıslar kredi notuna nasıl itiraz edebileceklerini merak etmektedir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notunu ülkemizde bankalar birliği adı verilen kredi kayıt büroları tarafından şahıslara veya bankalara sunulmaktadır. Kişinin TC numarası dahilinde sorgulama işlemi yapılabilir. Bireyler bu notlarını Findeks kredi notu aracılığı ile ücret vererek sorgulayabilir. Bankalar müşterileri için bazı finansal notlar belirtmektedir.Kredi çekmek ya da kredi kartı başvurularını değerlendirir iken de bankalar bu notları göz önüne almaktadır. Bu not sistemi bankada yapmış olduğunuz işlemler doğrultusunda verilmekte ve özellikle ödeme planınıza göre de yükselip düşmektedir. Ödemelerinizi aksattığınız zaman düşüş gösteren bu sistem ile ödemelerinizi zamanında yaptığınız ve işlemlerinizin de çoğunu banka üzerinden yaptığınız sürece de bu not yükselecektir. Bu sistem yani Kredi Notu, bu bağlamda bir hayli önemlidir.

Belli zamanlar içerisinde Kredi Notu güncellenmesi yapılmaktadır. Bu not güncellemesinde eğer hata olduğunu düşünür iseniz bu durumda itiraz hakkınız da bulunmaktadır. Tabii ki böyle bir itirazda bulunabilmeniz için en az bir ay sürelik kredi notuna sahip olmanız gerekmektedir. İlk önce yapmanız gereken Kredi Kayıt Bürosu’nda kredi notunuzu kontrol etmek olmalıdır. Daha sonra ise hatalı olduğunu düşündüğünüz not ile Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi yani MİDES üzerinden itiraz notunuzu paylaşabilirsiniz. Tabii ki bunun için referans numarası gerekir. Bunun için ise bankanızın şubesine gitmeniz gerekir. Banka içerisinde alabileceğiniz bir belge ile referans numarası verilmektedir.

Bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken nokta ise bazı dönemlerde Müşteri İtiraz Değerlendirme Sistemi (MİDES) düzeltme yapsa bile kredi notunuz değişmeyebilir ve aynı kalabilir. Bu durumda bankanız ile görüşmeniz en doğru karar olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin