Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notum Düşük Kredi Kartı Çıkar mı?

Kredi Notum Düşük Kredi Kartı Çıkar mı?

0
Kredi Notum Düşük Kredi Kartı Çıkar mı?

Kredi notu, Findeks tarafından takip edilen ve bankacılık işlemlerini %100 etkileyen bir veridir. Ödemelerinde denge oluşturamayan kişilerin, kredi notu düşük çıkar. Özellikle daha önce çektiği krediyi ödeyemeyen, fatura ödemelerinde, kredi katı geri ödemelerinde zorluk yaşayan bireylerin, kredi notu düşer. Bu durumda, yeni bir kredi çekmek oldukça zordur. Hatta kredi notu 700-800 değerinin altında olan kişilerin, kredi çekme olanağı bulunmaz.

Kredi notu her ayın sonunda güncellenen ve bankacılıkta oldukça önemli olan bir veridir. Tüm bankacılık işlemlerinin düzenli olması için, kredi notunun 1900 seviyesine yakın bir değer alması gerekir. Bu sebeple her vatandaşın düzenli olarak kredi notu sorgulaması yapması önemlidir.

Kredi notu sebebi ile etkilenen diğer bankacılık işlemi ise kredi kartlarıdır. Çünkü mevcut bankaların tüm bankacılık işlemleri, Bankalar Birliği tarafından ortak olarak değerlendirilir.  Yeni bir kredi kartı çıkartmak isteyen kişilerin, ilk olarak yine kredi notuna bakılır. Kredi notu düşük olan şahısların yeni bir kredi kartı talebi çoğunlukla olumsuz olarak değerlendirilir. Fakat bu gibi durumlarda, kredi notunu bir miktar artırmak için çeşitli önlemler almak gerekecektir.

Kredi notunu yükseltmek için alınacak önlemler şu şekilde sıralanabilir;

  • İlk olarak, mevcut kredi kartlarının aylık taksitlerini, düzenli olarak yatırmak gerekir.
  • Her ay ödenmesi gereken faturalar için, bankaya otomatik ödeme talimatı verilmesi veya son ödeme gününden önceki bir tarihte ödenmesi gerekir.
  • İsminize çekilen ve düzenli olarak ödenmeyen krediler de yeni bir kredi kartı çıkartmanızı engelleyecektir. Bu sebeple çekilen kredilerin, vaktinde ve mümkünse tek seferde ödenmesi önerilir.

Tüm bu önlemlerden sonra, kredi notu 1-3 ay içinde çıkmaya başlar. 1200 seviyesini açan kredi notu sonrasında, her hangi bir bankaya kredi kartı için başvuru yapmak mümkündür. Fakat kredi kartını garantili olarak edinmek için kredi notunun 1500 seviyesinde olması gerekir.

Tüm bankalardan yeni bir kredi kartı edinmek için, internet üzerinden bilgilerinizi vermeniz yeterli olacaktır. Kimlik ve adres bilgilerinizi alan banka, gerekli tahkikatlardan sonra uygun bulursa yeni kredi kartınızı adresinize teslim eder.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin