Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notum 1000 Kredi Alabilir miyim?

Kredi Notum 1000 Kredi Alabilir miyim?

0
Kredi Notum 1000 Kredi Alabilir miyim?

Kişilerin banka ödemelerinde ki tüm performansları, bankalar tarafından düzenli, olarak raporlanıp Kredi Kayıt Bürosuna gönderilir. Kredi Kayıt Bürosu bu veriler ışığında bireylerin kredi notunu belirler. Olumlu performans gösterenlerin notları yüksek olurken performansları olumsuz olanların kredi notları ise dibe doğru yaklaşır.

Kredi Kayıt Bürosunun bir parçası olan Findeks, kredi notlarını değerlendirirken müşterinin risk potansiyeline göre puan ve renk adlandırması yapmıştır.

Bu kredi notunun en düşük seviyesi kırmızı renk ile gösterilip 0-799 aralığında değerlendirilmiştir. Bir üst renk grubu ise Turuncu renkte olup 800- 1299 puan aralığında değerlendirilmiştir. Bu yazımızda kredi notu 1000 olan kişiler kredi alabilir mi? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kredi notu olan 1000 olan ve Turuncu renge sahip kişiler bankalar tarafından Riskli olarak değerlendirilir. Her ne kadar kırmızı renge göre kredi kullanma şansı daha yüksek olsa da riskli sınıfında olduğu için bankalar tarafından temkinli davranılacaktır. Bankalar, kredi notu 1000 olanlara kredi kullandırırken kefil isteyebilirler.

Yine bankalar, kefilliği de yeterli görmeyip taşınır – taşınmaz gayrimenkullerin banka asına ipotek edilmesini talep edebilirler. Bankaların uygulayacağı diğer prosedür ise istenilen kredi miktarından daha düşük kredi tutarını onaylayabilirler. Kredi notu 1000 olan ve kredi kullanacağı bankalardan maaş alan, maaşında her hangi bir kesinti olamayan, eksi bakiyelerde bulunmayan kişilerin kredi almaları mümkündür.

Hatta bu kişiler kefilsiz ve ipoteksiz kredi kullanmaları mümkündür. Kredi notu 1000 olan turuncu renge sahip kişiler, kredi taleplerini kamu bankalarından ziyade özel bankalarda denemesini tavsiye ederiz. Çünkü özel bankaların kuralları kamu bankalarına göre daha esnektir. Son olarak kredi notu 1000 olan ve rengi turuncu olan kişilerin yapacakları küçük banka hamleleri ile kredi notunu yükseltebilir ve

kredi notunun 1300’e çıkması durumunda bir üst gruptan sarı renge çıkabilir. Sarı renkte olan kişiler Az Riskli sınıfında olup, bankalardan daha rahat ve teminatsız kredi kullanabilirler.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin