Kapalı

Kredi Notu Yükseltme Nasıl Olur?

Kredi notları, bankaların ürün ve hizmetlerini kullandırırken müşterileri için karar verdiği referans notlarıdır. Kredi notları, kişinin kredi, kredi kartları, ek hesap gibi tüm bankacılık işlemlerini nasıl kullandığını, sıklık derecesini, ödeme durumunu gösteren ve bu kriterlere göre değerlendirilip belirlenen notlardır.

Bu notları sadece bankalar değil finans kuruluşları hatta ticari faaliyette bulunan işletmeler bile müşterilerinin finans durumunu öğrenmek için kullanmaktadır. Kredi notu hesaplanırken, %30 gibi büyük oranı oluşturan kredi notu belirleme kriteri ödemelerin zamanında ve ödeme tutarlarının kısımları oluşturmaktadır. Hele ki banka borcundan dolayı yasal takip başlamışsa o zaman kredi notunuz dibe boylayacak ve kredi notunuz belli seviyeye gelinceye kadar bankaların hizmet ve ürünlerinden yararlanamayacaksınız. Bu yazımızda kredi notunu hızlı yükseltme yönetemlerinden bahsedeceğiz.

Kredi notunun hızlı yükselmesinin iki temel şartı vardır. Sabır ve alışkanlıklardır. İşe ilk önce kullanmadığımız hesaplar ve kredi kartlarını kapatmaktan başlayabiliriz. Kullanılmayan ve pasif görülen hesap ve kredi kartlarının kredi notunuzu düşürdüğünü unutmayınız. Kredi notunun yükselmesinde ki mantık; düzenli ödeme, zamanında ödeme ve düzenli başvurulardır.

Gelelim kredi notunu en fazla etkileyen kredi ve kredi kartlarına. Kredilerin ve kredi kartlarının borçlarını zamanında ve tam ödeme yapmak baş şarttır. Borçları mümkünse son ödeme tarihinden evvel ödemek bile kredi notunun yükselmesinde büyük rol oynamaktadır. Yine borçları asgari veya kısmı ödemek de kredi notunun düşmesine neden olur. Bu yüzden kredi kartlarını mümkün olduğunda dönem borcunun tamamını ve kredi borcunun ise tamamını ödemek kredi notunu yükselmesini sağlayacaktır.

Kurum hizmet faturalarını mümkünse otomatik ödeme talimatına verilmeli. Yine alışverişlerde yapılacak nakit harcamaları kartla yapılması gerekir. Diyelim ki 200 TL’lik bir alışveriş yapacağız ve nakit kullanacağız. 200 TL’yi vadesiz hesaba aktarıp, vadesiz hesap kartı ile alışveriş yapmak bile kredi notunun yükselmesine neden olacaktır.

Yukarıda düzenli başvuru diye bir kelimeden bahsettik. Bankalar zırt pırt kredi veya kredi kart başvurusu yapanları sevmez. Onun yerine belli aralıklarla başvuru yapılması tavsiye edilir. Sık sık başvurular bile kredi notunun olumsuz etkilemektedir.

Kefillikte kredi notunu düşüren etkenlerden biridir. Kullanılan kredilerin limitlerinin ve vade sürelerinin uzun olması bile kredi notlarını düşürmektedir. Kısacası diyoruz ki lazım olmadıkça bankanın kapısının önünden dahi geçmeyin. Yukarıda ki yöntemler uygulandığında göreceksiniz ki kredi notunuz belli bir süre sonra yeşil kredi rengine doğru yükselecektir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top