Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu ve Kredi İlişkisi

Kredi Notu ve Kredi İlişkisi

0
Kredi Notu ve Kredi İlişkisi

Kredi notu bankalara olan her türlü borcun ödenme performansıdır. Kullanılan krediler, kredi kartları, ek hesap gibi banka ürün ve hizmetlerinin zamanında ve düzenli ödenmesi kredi notunun yükselmesine neden olur.

Kredi notları, bankaların referans kaynaklarıdır. Müşterilerin her türlü bankacılık taleplerini değerlendirirken kredi notlarına bakılır. Kredi notu yüksek veya risksiz ise kredi başvuru taleplerine olumlu cevap verilir. Diyebiliriz ki kredi notu ile kredi arasında doğru orantı vardır. Kredi notunun derecesinin düşmesiyle kredi kullanma talebi riske girer. Kredi notu yüksek ise kredi kullanma oranı aratacaktır.

Kredi notu ile kredi ilişkisi arasında doğru orantı olduğu için tüketicilerin sadece kredi ödemelerini değil tüm banka ürün ve hizmet borçlarını düzenli ve zamanında ödenmesi gerekir. Bankalara kredi talebinde bulunup kredi onay verilmeyen kişiler incelendiğinde kredi notlarının düşük ve riskli olduğunu göreceksiniz.

Hele ki bankaya ödenmeyen borçtan dolayı hakkında yasal işlem başlatılmış ve kara liste adını verdiğimiz finans sabıkası olan tüketiciler yasal olarak 5 yıl boyunca bankalardan kredi kullanamamaktadır. Çünkü kara liste kredi notunun en düşük seviyelere inmesine neden olur. Bu kişilerin bankalara büyük garantörler göstermediği müddetçe kredi kullanmaları çok zordur.

Yaşadığımız hayatta karşılaşacağımız nakit sıkıntılarını açmak veya yatırım yapmak için başvurulan ilk yöntem banka kredileridir. İhtiyaçların sekteye uğramaması, banka dışında fahiş faiz oranlarıyla para bulma çabasına girmemek için tüm banka borçlarının zamanında ödenmesi gerekir. Kredi notu ile krediler arasında ki ilişkilerden biri de, kredi notunun derecesi kullanılacak kredinin geri dönüş derecesini de belirlemektedir.

Düşük kredi notuna sahip olan kişilerin banka nezdinde kullanılan krediyi geri ödememe riski yüksel olduğu kanaati vardır. O yüzdendir ki kredi notu düşük olan kişilerin kredi taleplerinde kefil, ipotek garantörleri istenmektedir. Kredi notu hakkında bilgisi olmayan kişilerin kredi notunu yükselten ve düşüren sebepleri araştırmalı, gerektiğinde yardım almalıdır. Kredi notları sadece kredileri etkilemeyip kredi kart, ek hesap taleplerinde bile karşımıza çıkmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin