Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu ve Findeks Senkronizasyonu

Kredi Notu ve Findeks Senkronizasyonu

0
Kredi Notu ve Findeks Senkronizasyonu
kişisel kredibilite nedir bankatik.net

Yakın zamanda çeşitli sistemler ile finansal kredi notunun senkronize edilmesi nedeniyle kredi notu hakkında merak edilenler çokça araştırılmaya başlandı. Bu yazımızda bu senkronize nedir ve kredi notu hakkında genel bilgileri vereceğiz.

Öncelikle kredi notu,  bireyin finansal geçmişine dayanan ve bankaların kredi vermek için uzun yıllar boyunca referans olarak kabul ettikleri önemli bir puanlama sistemidir.  Bu puanlama sistemi bankaların kredi vermeden önce verdikleri kredinin risk potansiyelini gözden geçirip bu şekilde işlem yapmalarına olanak sağlamaktadır. Bankalar elbette ki kredi puanı düşük olan kişilere kredi vermekten yana değildirler.   Bu puanın yüksek olması alabileceği kredi tutarı ile doğru orantılıdır.

Düşük krediye sahip olan kişiler kesinlikle kredi hakkından mahrum olacak diye bir şey yoktur. Ancak alabilecekleri miktar ve ödeme şartları, kredi puanı yüksek olan kişilerinkinden farklılık gösterebilmektedir.  Kredi notu güncel bir proje olan findex projesi ile senkronize edilmiştir. Bu sistem 9 tane bankanın birleşerek oluşturduğu bir projedir.

Kişisel bilgilerinize sizden başka erişim sağlanamaması amacıyla yoğun güvenlik önlemleri alınmıştır. Projeye göre finansal işleriniz için geçmişinize dair bir karne tutulmaktadır. Bu karne kredi notunuzu belirleyici olup bankalarda finansal statünüzü oluşturmaktadır.

Kredi kartı borçları gibi finansal işlemlere olan güvenilirlik beklenen düzeyde olmadığı takdirde kredi notu düşmektedir.   5 puandan 195 puana kadar yükselebilme durumu söz konusudur.  Findex projesi sayesinde oluşturulan kredi notu karnesi ne kadar yüksekse kredi alımları gibi finansal işlemlerinizi o kadar teferruat olmadan halledebilirsiniz. Kredi notu ve karnesi yapılan her işlem sonucunda değişmektedir.  Projenin yeni kurulduğu zaman bu notlara erişim 4 TL gibi küçük meblağlar ile sağlansa da şuan büyük bir proje haline gelmiş olması nedeniyle sadece web sitesine üyelik yapıp erişim sağlayabilirsiniz.  

Her ne kadar yazılıp çizilse de en net bilgiyi bankanızdan öğrenebilirsiniz. Ancak şu bir gerçek ki eğer kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız bankanıza bağlı kartlarınızdaki borcu, konut kredisi gibi çeşitli amaçlarla aldığınız kredi borçlarını 1 gün dahi gecikmeden tamamını ödemelisiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin