Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Sıfır (0) Ne Demek?

Kredi Notu Sıfır (0) Ne Demek?

0
Kredi Notu Sıfır (0) Ne Demek?

Banka kredilerinden faydalanarak her hangi bir alanda yatırım yapmak, son yıllarda birçok vatandaşın tercihi olmuştur. Çünkü her geçen gün artış gösteren konut veya otomobil fiyatları peşin para ile yatırım yapmayı imkânsız hale getirmektedir. Bu sebeple kredi çekerek maaştan bir miktar kesinti yaptırmak ve kira öder gibi ev taksiti ödemek, çok daha avantajlı hale gelmiştir. Fakat özel veya devlet bankalarının, kredi vermek için bazı şartları bulunur. Son yıllarda kefilsiz kredileri sıkça veren bankaların, ilk baktığı ayrıntı ise kredi çekmek isteyen vatandaşın kredi notudur. Kredi notu en yüksek 1900, en düşük ise 0 değer alır. Kredi notunuz 0 (sıfır) değerine ne kadar yakınsa, kredi çekme imkânından o kadar uzaklaşırsınız.

1900 seviyesine yakın olan kredi notu, bankacılık işlemlerinde her hangi bir aksama olmadığını ve rahatlıkla kredi imkânından faydalanabileceğinizi göstermektedir. Fakat her insanın kredi notu 1900 olmayabilir. Kredi notu için ortalama seviye 1200-1300 civardır. Bu seviye, kredi kullanma imkânınız olduğunu gösterecektir. Burada çekmek istenilen kredinin tutarı ve maaş önem kazanır. Yani, tamamen bankanın uygulamasına bağlı bir durumdur.

Kredi notunun sıfır olması aslında banka ile daha önce hiç bir bağı olmayanlar için tanımlanan bir rakamdır. Kredi Notu oluşmasında etki eden durum bankacılık sektöründeki işlemleriniz baz alınır ve ödeme performansınızı gösteren bir rakam sıkalasıdır.

Genellikle yaşı genç olan kişilerde kredi notu sıfır durumu görülür örneğin 19 yaşındasınız adınıza şimdiye kadar herhangi bir banka hesabı açılmamış, banka kartı almamış olmanız durumunda kredi notunuz sıfır olacaktır. Kredi Notunun oluşması için bankalar ile haşir neşir olmanız gerekir.

Peki kredi notunuz sıfır ve nasıl yükselir derseniz öncelikle herhangi bir bankadan vadesiz hesap açın, para girişi ve çıkışı olmasını sağlayın, ödemeleriniz banka kartından yapın, alışveriş yapın, hatta otomatik ödeme talimatı verin faturalarınız için bu işlemlerden sonra kredi notunuz oluşmaya başlayacaktır.

Yine kredi notunu sıfır veya sıfıra yaklaştıran nedenlere bakacak olursak. Geçmiş yıllarda çekilen kredilerin vaktinde ödenmemesi, faturaların ödenmesinde aksaklıklar, kredi kartı ödemelerinde çıkan sorunlar, kredi notunu sıfıra yaklaştıran detaylardır. Kolay kredi çekmek için, kredi notunun sıfırdan mümkün olduğu kadar uzaklaşması gerekir.

Acil kredi çekmesi gerektiği halde, kredi notu sıfır veya sıfıra yakın olduğu için kredi çekemeyenlerin, kısa süre içinde kredi notunu yükseltecek tedbirler alması gerekir. İlk olarak kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenlenmesi önerilir. Yine fatura veya taksit ödemelerinde düzenlemeler yapmak, kredi notunun yükselmesini sağlayan unsurlardır. Bu tedbirler alındıktan sonra, 1-3 ay içinde kredi notu sıfırdan uzaklaşmaya başlar. Fakat kısa süre içinde çok fazla artması mümkün değildir.

Her bankanın, kredi için istediği belgeler değişiklik gösterebilir. Bazı bankalar, ailenin gelir durumuna ve kayıtlı gayrimenkullere bakarak kredi verebilmektedir. Bazı bankalar ise asgari ücret ile çalışan kişilere belli oranda kredi olanakları sunar. Kredi notu değerlendirmesinden sonra tüm bu veriler de dikkatlice araştırılacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin