Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

0
Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Bankalardan kredi kullanmak istiyorsanız öncelikle kredi notunuzun yüksek veya bankanın istediği seviyede olması gerekmektedir. Kredi notuna özen gösterilmesini de artık bir çok kişi biliyor ve buna göre davranıyor ve diikkat etmeye çalışıyor. Peki, kredi notu neye göre hesaplanır, kriterleri nedir, kredi notunu yüksek tutmak için neler yapılmalıdır?

Öncelikle kredi notunun neye göre hesaplandığını incelemekte fayda vardır. Kredi notunu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tutulur. Kredi notu hesaplanırken kişinin bir çok davranışı göz önünde bulundurulur. Özetle söylemek gerekirse kredi notunuzun hesaplanmasında en önemli faktör bankalarla olan ilişkileriniz dir. Bankaların kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesapları gibi ürünlerinden yararlanıyorsanız bu ürünlerin ödemelerini düzenli, eksiksiz ve zamanında yapmalısınız.

Eğer bu ürünlere yapmanız gereken ödemelerinizi geciktiriyor veya eksik ödüyorsanız bu durumdan kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Hatta örnek olarak kredinizi bir gün dahi geciktirseniz KKB’nin bu durumdan haberi oluyor ve kredi notunuza yansıtılıyor. Bankalara olan ödeme düzeninizin yanı sıra bankaya verdiğiniz otomatik ödeme talimatları da kredi notu için önemlidir. Bu faturaları düzenli ödemeniz durumunda kredi notunuzda da yükselmeler olacaktır. Bunların yanı sıra yaşınız, aynı iş yerinde ne kadar süre çalıştığınız, ev, araba gibi sahip olduğunuz mülkler gibi bir çok etken kredi notunu şekillendirmektedir.

Kredi notunuzu yüksek tutmak istiyorsanız öncelikle bankalara olan borçlarınızı zamanında ve eksiksiz ödemeniz gerekmektedir. Sadece bu noktaya dikkat etmeniz bile kredi notunuzu her zaman üst seviyelerde tutacaktır.

Birde Kredi Kartında taksitlerin çoğalması bireysel kredi hacminiz önemli etken olarak karşınıza çıkacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin