Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Nedir Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nedir Nasıl Yükselir?

0
Kredi Notu Nedir Nasıl Yükselir?
kişisel kredibilite nedir bankatik.net

Kredi notu kredi almak ve sigorta yaptırmak isteyen herkesi ilgilendiren sayısal bir değerdir. Kredi notunu Kredi Kayıt Bürosu hesaplar. Kredi notu bir bankanın size kredi vermesi durumunda geri ödeme gücünüzü puanlandırmasıdır.

Bu puana göre banka kredi notunuza olumlu ya da olumsuz cevap verir. Bu bir risk puanlamasıdır. Kredi notu belirlenirken dikkate alınan bazı kriterler ve her kriterin bir yüzde karşılığı bulunmaktadır. Bu puanlama sonunda bir not ortaya çıkar ve bu not o kişinin kredi notu olur.

Kişinin kredi notunu etkileyen etmenler şu şekilde sıralanabilir: Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları bu puanlamaya %30 oranında etki eder. Mevcut hesap ve borç durumu %25 oranında etki eder. Yeni kredi arayışı %20 oranında etki eder. Kredi kullanım yoğunluğu %15 oranında etki eder. Bankalar ile ikili ilişkiler ve diğer etmenler bu puanlamaya %10 oranında etki eder. Bütün bu oranlar toplanır ve çıkan sonuç kişinin kredi notunu oluşturur.

Bu notun yüksek olması banka açısından kişinin borcunu ödeyebilecek durumda olduğunun göstergesi olarak kabul edilir. Bu notun düşük olması kişinin kredi başvurusunun olumsuz cevaplanmasına neden olabilir. Kredi notunu yükseltmek bu anlamda oldukça önemlidir.

Her banka kredi notu konusunda hassas davranır ve her bankanın kendince belirlediği bir alt sınır bulunmaktadır. Bu sınır çerçevesinde kişilerin kredi notunu yükseltmesi de mümkündür. Bu anlamda dikkat edilmesi gereken ilk husus kişinin kredi borçlarına karşı daha temkinli davranmasıdır. Kartların asgari ödemesini yapmak bile bu konuda oldukça etkilidir.

Çok sık kredi ihtiyacı duymamak önemlidir. Kredi kullanmak istenilen bankanın başka ürünlerini de kullanmak, kredi limitini sonuna kadar kullanmamak, kullanılmayan kartları kapatmak ve idari takip durumuna düşmemek bu anlamda oldukça önemlidir. Ayrıca borcunu ödemek konusunda özen gösterildiğini belgelemek, düşük vadeli kredi istemek ve kredi notu yüksek kefil göstermek de kredi notunu yükseltir. Kredi notunu ilgili bankadan öğrenmek de mümkündür.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin