Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

0
Kredi Notu Neden Düşer?

Bankaların işlemlerinizi zamanında ve düzenli olarak yapıp yapmamanıza göre sizin için bireysel olarak belirlediği puana kredi notu denir. Kredi notu sizin banka işlemlerinizin geçmişi için belirleyici bir puandır. Peki kredi notu neden düşer gelin birlikte detaylıca inceleyelim.

Kredi Notunu Etkileyen Nedenler?

Kredi notunun düşmesini etkileyen birçok neden olsa da verilebilecek en basit neden olağan dışı bir durum olması söz konusudur. Normalde var olan ve kredi alım sürecinde belirlenmiş şartların düzeninin bozulmasıyla kredi notunuz düşer.

İstediğiniz zaman ve bankanızın sağladığı şartlara göre kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru yapmanız ya da maddi durumunuz kredi notunuzu düşürmez. Bankalar kredi için başvurduğunuzda sizin şartlarınıza ve maddi imkânlarınıza göre sunduğunuz doğru olması beklenen bilgilerle işlem yaparak teklifler sunarlar. Teklifleri değerlendirmek ve ödeme sürecindeki zamanlamayı kredi almayı kabul etmeden önce iki taraflı anlaşma ile konulup belgeleştirmek gerekir. Bankaların talebi ise yapılan anlaşmalara düzenli olarak uyulmasıdır. Anlaşmaya uyamadığınız takdirde yani ödemeleriniz zamanında yapamıyorsanız yapılandırma için bankanıza başvurabilirsiniz.

Yapılandırma Nedir?

kredi notu neden düşer sorusuna biraz cevap bulabildik, şimdi diğer sorumuza yoğunlaşalım. Yapılandırma var olan borcunuzu daha küçük parçalara bölerek daha uzun sürelerde ödemeniz için taksitlendirme yapılmasıdır. Yapılandırma ödemekte çok zorlandığınız zamanlarda bankanızın sizin için sunduğu bir tercihtir. Ancak yapılandırma yaptırmak kredi notunuzu düşürür.

Ödemelerinizi anlaşmanızda uyan zamanlara göre yapmamak, aksatmak ve yeterli miktarda ödeme yapmamak kredi notunuzu düşürür. Kredi borcunuzu geciktirmek eğer bir gün bile olsa kredi notunuza zarar verir.

Kredi Başvurusu Sonucunuz Kredi Notunuza Göre Değişir Mi?

Yeni bir kredi için başvurduğunuzda önceki banka işlemleriniz için bir puan niteliğinde olan kredi notunuz eğer düşükse bankalar size kredi vermeyi reddedebilir. Kredi notunun dereceleri ve kritik olduğu noktalar vardır. Risk durumlarına göre kredi notları:

0(sıfır) kredi puanı bankalarda henüz işlemi bulunmayan haliyle kredi notu hesaplanamamış kişilerdir.

Riski çok olan ve kredi kullanmak için başvurma durumu olmayan grup: 1– 1099 kredi puanı aralığıdır.

Risk durumu gelire göre değişebilen ve başvurma ihtimali bulunan grup: 1100 – 1449 kredi puanı aralığıdır.

Risk durumu iyi olan ve kredi başvurusu için engeli bulunmayan grup: 1700 – 1900 kredi puanı aralığıdır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Bankanıza giderek kredi notunuzu öğrenmek için başvuru yapabilirsiniz. Bankanızın internet bankacılığı bu işlemi sunuyorsa internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Ancak kredi notunuzu öğrenmek için sizden yaklaşık 8 Türk lirası gibi bir ücret talep edebilir bankanız. İnternette farklı sayfalar da size kredi notunuzu öğrenmek için imkân sağlasa da en güvenli işlem kendi bankanızla yapacağınız işlemdir.

Kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi öğrenmek için linkte ki konumuza göz atabilirsiniz: https://www.bankatik.net/kredi-notu-bir-ayda-ne-kadar-yukselir.html

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin