Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Neden Düşer ve Nasıl Yükselir

Kredi Notu Neden Düşer ve Nasıl Yükselir

0
Kredi Notu Neden Düşer ve Nasıl Yükselir
kişisel kredibilite nedir bankatik.net

Bilindiği üzere nakit ihtiyaçları ve en ufak sıkışıklık durumunda, ilk başvurulan yer şüphesiz bankaların ihtiyaç kredileridir.

Artık kimse kimseden borç istemez veya isteyemez oldu. Tüm nakit ihtiyaçlarının karşılığı artık kredi kullanmaktan geçmektedir.

Ancak en büyük sorun kredi notu (findeks) düşüklüğünden kaynaklanan kredi kullanamama durumu ortaya çıkmaktadır.

Peki kredi notumuz neden düşük olur ve halen düşmeye devam eder.

Kredi notunun düşüklüğüne sebep olanların en başında kredi kartının geciktirilmesi, sürekli asgari ödeme tutarının yatırılması, tüketici ve ihtiyaç, konut veya her hangi bir isim altından alınan kredinin taksitlerinin aksatılması kredi notunuzu sürekli aşağı çeken en önemli etkenlerdir.

Bir diğer husus ve genelde göz ardı edilen ve aslında tüketiciler tarafından da çok bilinmeyen etken ise sürekli kredi arayışı sürekli krediye başvurulup bununda bankalar tarafından red edilmesi kredi notunda eksiye doğru düşüşü hızlandırmaktadır.

Kredi Notundan dolayı kredi kullanamayanlara tavsiyemiz sürekli kredi başvurusu yapmayın ayrı ayrı bankalara dahi başvursanız bunların hepsi bir veri havuzda toplanmakta ve kredi notunuz olumsuz etkilenmektedir.

Size bu konuda düşen kredi başvurusu yapmayın, red edileceğini bile bile başvurmak sizin zararınıza olacağı için sürekli olarak kredi arayışını terk etmeniz gerekecektir.

Diyelim ki kredi kartınız yok veya takibe düştü ancak bir şekilde borçlarınızı ödeyip kapattınız, gecikmiş kredi ödemlerinizi de ve bir şekilde ödediniz ve düzene soktunuz, ama buna rağmen kredi çekemiyorsanız, kesinlikle ve kesinlikle kredi başvurusu yapmayın, yapsanız dahi kredinizin çıkmayacağı gibi kredi notunuz yani findeks puanınız sürekli azaltacaktır.

Eğer icra veya yasal takibe alınmış kredi borcunuz yok ise, Kredi başvurunuzu 2-3 aylık periyotlar da yapmanız daha sağlıklı olacaktır bu durumda kredi çıkma ihtimali yüksektir. Yapacağınız bu kredi başvurunuzu da kredinin çıkacağını umduğunuz bir bankaya yapınız, 5-6 bankaya birden başvurmak kredi onay sürecine de zarar verir unutmayın bankalar yaptığınız tüm başvurularınızı kredi arayışınızı anında ekranlarında görürler.

Umarım faydalı olmuştur, kredisiz ve borçsuz günler dileğiyle..

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin