Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?

0
Kredi Notu Neden Düşer? Nasıl Yükselir?

Öncelikle kredi notu neden düşer? Kredi notunu düşüren etkenler nedir?Kredi notu neden önemli sorularına cevap verelim.Aslında hepimizin bildiği gibi Kredi Notu bir diğeri de Findeks notumuzun düşmesinin en büyük sebebi hiç şüphesiz kredi ve kredi kartı borçlarımızın düzenli ödenmemesi dir. Aksatılan kredi taksitleri sürekli kredi notumuzu kemirir ve azalmasına düşmesine sebep olur. Kredi notuna en büyük darbeyi ise kredi borcunun yasal takibe düşmesi ve 90 günlük süre sonunda avukata devredilmesi ki bu durumda kredi notumuz maalesef ölmektedir.

Bir diğer etken ise geciken Kredi Kartı borçlarıdır. Kredi kartı dönem borcunun tamamının ödenmemesi notumuzun düşmesine etki eder, sürekli asgari ödeme tutarını yatırmakta aynı etkiyi göstermektedir.

Ayrıca borç stokunuzun fazla olması da nota olumsuz yansıyan etkilerdir, örnek 2-3 tane kredinizin olması birkaç taneden fazla kredi kartınızın bulunması notunuza olumsuz etki eden faktörlerdir.

Yine gözden kaçan ve genelde bilinmeyen gizli bir etken ise; sürekli kredi arayışımız sms, internet ve şubelerden yapılan kredi başvuruları aslında kredi notunun düşmesine yardımcı olmaktadırlar.
Her bir başvurulan kredi, sizin kredi arayışınızı ele veren, yani borç çevirmede problem yaşadığınızı ortaya çıkaran ve mali sıkıntı da olduğunuza delil olarak kabul edildiği için notunuzu aşağı doğru çekmektedir.
Yine birden fazla kefillik durumu da size olumsuz yansıyabilir kredi başvurunuzda size kredi çıkmasına engeldir kefil bilindiği üzere kredi çeken ile aynı konumda olduğundan o da sizin borç stokunuz’a eklenerek kredi başvurunuzda önünüze engel olarak çıkarılır.

Peki Kredi Notu Nasıl Yükselecek

Öncelikle ve birinci kural tüm kredi ve kredi kartı borçlarınızı zamanda, düzenli ve kesinlikle aksatmadan ödeyin, sürekli kredi başvurusu yapmayın bir kere çıkmıyorsa veya bir bankaya başvurdunuz çıkmadıysa diğer bankalardan çıkması da pek mümkün değildir.

Amacı size para verip kazanmak olan banka neden vermesin ki vermiyorsa özel bir sebebi yoktur sorun sizde yani ödeme performansınız yani kredi notunuz ve barındırdığı risklerdir.
Ret edilen başvurunuz var ise en az 2-3 ay daha bekleyin ki notunuz olumsuz etkilenmesin

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin