Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu hakkında Merak Edilenler

Kredi Notu hakkında Merak Edilenler

0
Kredi Notu hakkında Merak Edilenler

Maaş hesapları, kredi kartı, mevduat hesapları veya banka kredileri için bankalar ile çalışma durumundayız; ancak herkesin merak ettiği tam anlamı ile ne olduğunu bilmediği banka terimleri de vardır. Banka kredilerinde veya kredi kart başvurularında karşımıza bazı kriterler çıkmaktadır.

Bu kriterin adı kredi notu olarak geçmekte ve bizleri nasıl etkilemektedir? Kredi çeken bireylerin sahip olduğu kredi sayısı, kaç adet kredi kartının bulunduğu, kredi kart faturalarının ödeme durumu, gecikmiş ödemeler, imzalanan çekler, çeklerin karşılıksız çıkıp çıkmadığı, batık kredinin olup olmaması, kefil olduğunuz kredilerin durumu, banka ile ne zamandan beri çalışıldığına dikkat edilerek ortaya çıkan matematiksel değerdir. Bireyin yapmak istediği tüm işlemler de bu değer referans alınmaktadır.

            Kredi notu hesaplama her banka için aynı kıstaslar alınarak yapılmaktadır. Kişinin ödeme performansı ve  mevcut borç durumu ilk olarak çok önemlidir. Yeni kredi arayışları da bu noktadan sonra etkili olmaktadır. İnsanlar arasında bir banka kredi vermezse diğerine o da olmazsa diğer bankaya başvur olayı aslında çok yanlıştır; çünkü bankalar her başvuruyu görebilmekte ve her yeni başvuru kişinin kredi almasını kötü etkilemektedir. Kredi kullanım yoğunluğu, gelir belgesi ve sigorta durumları sonra bakılan kriterlerdir.

            Kredi notu hakkında merak edilenler arasında puanın kaç olması gerektiği düşünülmektedir. Kişiden kişiye ve bankadan bankaya değişebilir bir durum olmasından dolayı bu konu da net bir şey söylenememektedir. Bir banka için yeterli görülmeyen puanınız diğer bir banka için yeterli olabilmektedir. Bankaların kendilerine göre belirlediği alt sınırları mevcuttur. Bankalar kredilerin ödenip ödenemeyeceği ile ilgilenmektedir bu yüzden puanınızın yüksek olması işlemlerinizi garanti altına almaktadır. Yeterince puanınız yüksek ise bankalar kullanımınıza hazır krediyi hazır tutmakta ve başvuru yapmanıza gerek bile kalmamaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin