Ana sayfa Banka Haber Kredi Notu Düşüklere Kredi Kartı Verenler

Kredi Notu Düşüklere Kredi Kartı Verenler

0
Kredi Notu Düşüklere Kredi Kartı Verenler

Kullanılmış olan kredi ve kredi kartı harcamalarına ait olan dönem borçlarını ödememesi sebebiyle hakkında hukuksal işlem ve yasal takip başlatılmış olan kişi sayısı her geçen gün artış göstermeye devam etmektedir. Başlatılan hukuksal sürecin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından kaydedilmesi ile birlikte kullanıcıların kredi notunda düşüşe ve yine kredi sicilin de itibar kaybı gözlenmektedir.

Genel anlamda banka ve finansal kurumların nezdinde meydana gelen bu itibar kaybı; pek çok bankacılık hizmet işlemlerinin bireyin kullanımına kapatılmasına neden olmaktadır. Üstelik bu durumun hemen ardından borçlarınızı kapatsanız bile kredi notunda ve sicilinde ani yükselişler gözlenmemektedir. Mevcudiyet barındırmakta olan bu şartlar olağan kredi politikaları sebebiyle ürün ve hizmet kullanımı sınırlandırılmaya maruz kalan geniş bir kitleyi meydana getiriyor.

Peki, içinde bulunulan bu şartlarda ne yapılabilir? Kredi notu düşükken de kredi kartı alabilmek mümkün müdür? Evet mümkündür. Bahsetmiş olduğumuz kitlenin sayısının her geçen gün artış göstermesi sebebiyle banka ve finansal kurumlar tarafından, kredi notu düşük olan bireylere yönelik geliştirilmiş olan yeni bir kart sistemi mevcut.

Bloke Teminatlı Kredi Kartı

Bloke teminatlı kredi kartı; kredi notu düşük ve kredi sicili itibar kaybına uğramış olan tüketicilerin kredi kartına duydukları ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına oluşturulmuş olan bir kart sistemidir. Sıradan kredi kartları ile arasında işlevsel açısından herhangi bir farklılık mevcut değildir. Bu kartlarında belirlenen bir limiti, ekstresi, taksitlendirmesi ve yapılan alışverişler sonrasında puan kazandırma özelliği vardır.

Normal kredi kartları ile arasındaki tek fark ise; kredi notu düşük bireylere yönelik sunulmakta olduğu için bir teminat gerektirmekte olmasıdır. Fakat bu teminat sanılanın aksine bir gayrimenkul ya da otomobil değildir. Bankaların kredi notu düşük olan bireylere kredi kartı vermek için talep etmekte oldukları teminat; aynı bankadan açılacak olan bir vadeli mevduat hesabıdır.

Bloke Teminatlı Kredi Kartının Çalışma Prensibi

Kredi notu düşük bireylerin kullanıma sunulan bloke teminatlı kredi kartına sahip olabilmek için kredi kartı talebinde bulunduğunuz bankadan 1 yıla kadar uzatılabilecek olan bir vadeli mevduat hesabı açmanız gerekmektedir.  Banka açılmış olan bu hesaba kredi kartı verme karşılığında bloke koyar. Bireyin hesaba yatırmış olduğu meblağa göre belirlenmiş olan faiz oranı işleyiş gösterir ve anaparaya eklenir. Fakat hesap sahibinin bu parayı çekebilme yetkisi yoktur.

Çünkü hesap bloke altındadır. Hesap sahibine vadeli mevduat hesabına yatırmış olduğu tutarın %50’si oranında kredi kartı limiti belirleyerek, hesap sahibine tahsis eder. Kredi kartınıza ait borçlanmanızı aksatmadan ödediğiniz takdirde; hem kredi kartı gibi ürünlerden yararlanmış olur, hem de vadeli mevduat hesabınızda yatırım gerçekleştirme imkânına sahip olmuş olursunuz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin