Kapalı

Kredi Notu Düşükler Kredi Alır mı?

Günümüzün sermaye düzeninde “sermayesi olmayanlar sermayesi olanlardan sermaye alarak ana sermayeyi büyütür” sözü tam anlamıyla gerçeğe uyarlandı. İş kurmak için, ihtiyaç duyduğu için para  alma ihtiyacı duyan kredi notu düşükler kredi alır mı? Bütün bankalara ve kurumlara kredi için başvurduğunuzda sizin notunuzu ölçerler, bu nota göre de kredi verirler.

Kredi notunuzun ne kadar olduğu daha önce aldığınız kredileri ödeme durumunuz, iş durumunuz, eğitim durumunuz, ailenizin zenginliği, evliyseniz eşiniz için benzeri değerlendirmeler yapılarak elde edilir. Çok detaylıdır ve kredi notu bir kez düştüğünde onu yükseltmek zordur. Notunuzun ana belirleyici faktörü, daha önce aldığınız kredileri ve kredi kartı borçlarınızı ödeyip, ödemediğinizdir.

Eğer daha önce 5 kez “aynı tutarda” olan kredi aldıysanız ve 2’sinin ödemesini düzgün, 3’ünün ise gecikmiş şekilde yapmışsanız kredi notunuz düşer. Çünkü siz 5 defada 3 kez ıskalamışsınızdır bankalara göre. Bugün herkes kredi alıyor, peki kredi notu düşükler kredi alabilir mi? Alınmaz diye bir şey yok. Ancak hiçbir ilerleme göstermeden bankadan para isteyemezsiniz. Kişisel mazeretleriniz olsa bile bir kurum bunu anlamayacak, dinlemeyecektir; bankalar ceplerine girecek parayı düşünürler.

Kredi notu düşük olanların alabilecekleri krediler de düşüktür. Bir bankaya göre düşük miktar 10 bin TL altı, bir üst seviyesi 30 bin TL altı, 50 bin ve 100 bin TL olarak devam eder. Kredi notunuzun ne kadar düşük olduğuna göre 50 bin TL altı kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Hem kredi notunuz düşük, hem de işsizseniz maalesef kredi alabileceğiniz hiçbir şey yok. Bu nedenle kesinlikle bir iş sahibi olmanız, düzenli gelirinizin olması gerekmekte.

Kredi notu düşükler kredi alır mı? Bu biraz da şans faktörüne bağlı. Bankaların kredi vermek için birbirleriyle rekabet ettiği zamanlar vardır, o zamanlarda kredi ister ve kredi verme ile ilgili tecrübesiz bir bankacı sizinle görüşürse ihtimaliniz artar. Ancak bütün bunlar belirsizliktir. Kredi almak istiyorsanız küçük küçük krediler alıp, geri ödeyebilir ve sonrasında istediğiniz meblağı almak için yeterli kredi notunu toplayabilirsiniz ancak bu da çok uzun sürecektir.

Benzer yazı;Kredim Red Ediliyor ne Yapabilirim?

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top