Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Düşükler Kredi Alabilir mi?

Kredi Notu Düşükler Kredi Alabilir mi?

0
Kredi Notu Düşükler Kredi Alabilir mi?
bankatik.net

Kredi notu en bilinen tanımı ile gerçek veya tüzel kişilerin kredi geçmişine bağlı olarak hesaplanan sayısal değer olarak tanımlanmaktadır. Pek çok kurum ya da kişi kredi notuna büyük önem vermektedir. Dikkat edilen bu not Kredi Kayıt Bürosu tarafından hazırlanmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu yaklaşık on yıl önce faaliyete başlamıştır.

Ülkemizde kayıt bürosu sıralamasında listenin en başında yer almaktadır. Finansal sektöre ve reel kesime hizmet vermektedir. Daha kaliteli hizmet verebilmek adına sınıflandırma yoluna gidilmiş ve reel kesime hizmet vermesi amacı ile büro tarafından Findeks adı verilen bir platform oluşturulmuştur.  TC kimlik numarası kullanarak kredi notu öğrenmek hazırlanan bu bilgi platformu sayesinde mümkün olmaktadır.

Kredi notu genel olarak dört yüz ile dokuz yüz arasında bir rakam olarak belirlenmektedir. Tüketicilerin ortalama yüzde ellisi 675’in altında kredi notuna sahiptirler. Geriye kalan kesim ise 675’in üstünde kredi notu hesaplanan kişilerden oluşmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi notu hesaplanırken bireylerin geçmiş dönemlerde çektikleri kredilerin ödeme geçmişinden yardım alınmaktadır. Eğer düzensiz ve sıkıntılı bir ödeme geçmişi var ise bu durumda kredi notu olumsuz etkilenmektedir. Kredi notunun düşük olmasını belirleyen ölçüt sadece krediler değildir. Bunun yanı sıra kredi kartları kredi notunun belirlenmesinde etkili olmaktadır. Eğer kredi kartı borç ödemesinde aksaklıklar meydana gelmişse veya hiç ödeme yapılmamışsa bu durumda kredi notu düşük hesaplanmaktadır.

Kredi notu yüksek olan kişiler bankacılık işlemlerini sıkıntısız bir şekilde gerçekleştirebilme fırsatına sahip olurlar. Çünkü bankalar kredi başvurusunda bulunan kişiler hakkında bilgi sahibi olmak isteyip kredi notuna bakarlar. Bu nedenle notun yüksek tutulması insanlar için önem taşımaktadır.

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Kredi Alabilir Mi?

Kredi notu düşük belirlenen kişiler için bankalardan kredi almak biraz daha zor olmaktadır. Çünkü kredi notu bireyin kredi ödeme geçmişinin ortaya koymaktadır. Notun düşük olması kredi ödemesinin aksayacağı anlamına gelmekte bu nedenle bankalar o kişilere kredi vermeye pek yanaşmamaktadır. Bazı bankalar kredi notu düşük olan insanlara kredi vermektedir.

Bu durumda olan kişilerin ilgili bankalara kredi başvurusunda bulunmaları faydalı olmaktadır. Öncelikli olarak maaş ödemesi alınan banka tercih edilmelidir. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi alması konusundaki diğer bir önemli husus ise kişinin üzerine herhangi bir borç ya da yasal takip bulunmamasıdır. Bu durumdaki kişiler kredi başvurusunda olumlu cevap almakta biraz daha avantajlı olmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin