Kapalı

Kredi Notu Düşük Ve Sicili Bozuk Esnaf Faizsiz Kredi Alabilir Mi?

Tüketici Kredisi

Ülkemizde ekonominin can damarı olarak kabul edilen esnafların desteklenmesi amacı ile hükümet tarafından çok sayıda teşvik hayata geçirilmeye devam ederken bunlardan en önemlilerinden biride esnafa faizsiz kredi desteğidir. Ancak bu krediden yararlanmak isteyen esnafların bazı kriterleri taşımaları gerekir. Peki, kredi notu düşük, sicili bozuk esnaf faizsiz kredi alabilir mi?

KOSGEB Sıfır Faizli Esnaf Kredisi Desteği Nedir?

Bilindiği üzere KOSGEB ülkemizde tamamen KOBİ’lerin desteklenmesi amacı ile hizmet vermekte olup bu amaç doğrultusunda her yıl belirlenen miktarlarda kredi kullanılmasını sağlamaktadır. Özellikle de KOSGEB tarafından kullandırılan faizsiz kredi desteği yoğun ilgi görmekte olup KOSGEB bu kredileri 3’ü kamu bankası (Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank) ve 6’sı özel banka (Akbank, Denizbank, Finansbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası) olmak üzere toplam 9 banka üzerinden kabul etmektedir.

Esnafların desteklenmesi amacı ile KOSGEB tarafından verilen ve anlaşmalı bankalar aracılığı ile kullanılan krediler sıfır faizli esnaf kredisi adı verilmektedir. KOSGEB Kobi Beyannamesi Doldurma Ve Kayıt İşlemleri İçin Tıklayınız

Düşük Kredi Notu Ortalaması Olan Esnaf Faizsiz Kredi Alabilir Mi?

Faizsiz esnaf kredisi desteği başvuruları KOSGEB anlaşma yapan bankalar üzerinden kullandırılmakta olup bu nedenle başvuruların değerlendirilmesi sürecini de bankalar yürütmektedir. Bilindiği üzere bankalar müşterileri tarafından yapılan kredi başvurularını değerlendirme sürecinde ilk olarak Findeks kredi notu sistemi üzerinden kredi notu sorgulaması işlemini gerçekleştirme ve buna göre karar vermektedir. Bankadan kredi onayı alınması için mutlaka belirli bir kredi notu aralığında yer alması gerekir. FİNDEKS KREDİ SCİLİNİZİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi onayı almak isteyen kişilerin bankalarca aranılan belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olması gerekir. Kredi notu puanları ve anlamaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

Yüksek Riskli Kredi Notu (0 – 699) : Kırmızı kredi notu ortalaması olarak ta anılan yüksek riskli kredi notu olarak kabul edilmekte olup bu aralıkta yer alan kişilerin ne yazık ki bankalardan kredi onayı almaları kesinlikle mümkün değildir. Sıfır kredi notu ortalaması seviyesinden başlayan bu not ortalaması 699 puan sınırına kadar olan grubu kapsamaktadır.

Orta Riskli Kredi Notu (700 – 1099) : Turuncu kredi notu ortalaması olarak isimlendirilen bu grup kredi notu 700 ve 1099 arasında yer alan kişileri kapsamaktadır. Bu grupta yer alan kişilerin kredi onayı almaları son derece zor olmakla beraber kredi notu 1000 ve üzeri olan kişiler ise sadece ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi paketleri gibi özel kredi paketleri için onay alma şansına sahiptir.

Az Riskli Kredi Notu (1100 – 1499) : Sarı kredi notu ortalaması grubunda kredi notu 1100 puan ile 1499 arasında yer alan kişiler bulunur. Bu kişiler kredi onayı almaları hususunda diğer kişilere oranla daha şanslı olmakla beraber yine de bankalar kredi notu 1200 puan ve üzerinde olan kişilere kredi onayı vermeyi tercih etmektedir.

İyi Kredi Notu (1500 – 1699) : Yeşil kredi notu ortalaması bankalarla araları iyi olan yüksek kredi notu ortalaması olan kişilerin yer aldığı gruptur. Bu kişiler bankalara yapmış oldukları kredi başvurularında kolay kredi onayı almaktadır.

Çok İyi Kredi Notu (1700 – 1900) : Bankaların en sevdiği müşterileri olarak kabul edilen çok iyi kredi notu ortalamasına sahip olan kişiler hem bankalardan daha kolay kredi onayı almakta hem de daha düşük kredi faiz oranlarından yararlanmaktadır.

Kredi Notunuzu Sorgulamak İçin Tıklayın !

Kredi Sicili Bozuk Olan Esnaf Kredi Onayı Alabilir Mi ?

Maalesef ki bu sorunun da yanıtı hayırdır. Bankalar ne yazık ki bozuk kredi sicili olan esnafların yapmış oldukları kredi başvurularını kabul etmemektedir. Bankaların sergilemiş oldukları bu ortak tutumun temel amacı müşterilerini kredilerini düzenli olarak ödemeye mecbur bırakmaktır. Bu nedenle kredi sicili bozuk olanlara kredi onayı verilmediği gibi kredi kartı kullanımına dahi izin verilmemektedir.

Vergi Borcu Olan Esnafa Kredi Müjdesi Gelecek Mi ?

Esnafa faizsiz kredi verileceğinin duyurulması ile büyük bir mutluluk yaşayan esnafların ne yazık ki bu sevinçleri çok kısa sürdü. Çünkü bozuk kredi sicili ve düşük kredi notu ortalaması olan esnafların yanı sıra vergi borcu ve Bağ-Kur borcu olan esnafların da kredi kullanımına onay verilmediği ortaya çıktı. Şimdi gözler esnafların bu konuda yoğun şikâyette bulunmaları sonucunda hükümete çevrildi.

Herkes vergi borcu olan esnafa kredi müjdesi gelecek mi sorusunun yanıtını beklemeye başladı. Çünkü esnafın büyük bir bölümü faizsiz kredi desteği alarak devlete olan vergi borçları ve Bağ – Kur borçlarını kapatma planı içerisindeydi. Yine bankalara borcu olan esnaflarda kredi kullanarak banka borçlarını kapatma yöntemini tercih edecekti. Ancak bankalar esnafa kredi kullandırmadığı için yapılan bu planlar da ne yazık ki hayata geçirilemedi. Gelen yoğun talep üzerine bankaların kredi onayı verirken aradıkları kriterlerde bir miktar esneme yapıp yapmayacağı da merak konusu oldu.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top