Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Borsayı Nasıl Etkiler?

Kredi Notu Borsayı Nasıl Etkiler?

0
Kredi Notu Borsayı Nasıl Etkiler?

Kredi notu ülkelere uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları tarafından verilen nottur. Bu notu verirken ülkenin ekonomik, siyasi ve daha birçok yönden değerlendirmesi yapılır. Eğer istikrarlı bir ekonomiye sahipse kredi notu yüksek olur. Bu kuruluşların verdiği kredi notu ülkeye gelecek yatırımcıları ve o ülkeyle ticaret yapan diğer ülkeleri etkiler. Bu yüzden ülke kredi notunun birçok alanda derin bir etkisi vardır.

Ülke Kredi Notu Nedir?

Derecelendirme kuruluşlarının ülkelere vermiş olduğu kredi notu, mevcut ülkedeki yatırımların risk durumunu ifade etmek için kullanılır. politik risk de düşünülerek yatırımlara etki edecek her türlü risk göz önünde bulundurulur. Ülkemizde sürekli olarak gündemde olan ve siyasi otoritelerinde de bazı durumlarda eleştirilerine konu olan kredi notları, yabancı yatırımcıların bir ülkeye yatırım yaparken dikkate aldığı bir göstergedir. Son yıllarda ise yaşanan krizlerde, kredi derecelendirilme kuruluşları yoğun eleştirilere maruz kaldı. Ancak piyasa ve yatırımcılar ülkelere verilen kredi notlarını çok yakından takip ederek yatırım yapmayı tercih ediyor. Kredi derecelendirme kuruluşları not işlemi sırasında kısa ve uzun vadeli, yerli ve yabancı para bakımından açıklama yapar. Yatırımcılar ve piyasa uzmanları da uzun vadeli yabancı para cinsinden olan notların yüksek olmasını takip eder. Piyasalar böyle bir not artışından olumlu etkilenerek yüksek değerde artış gösterirler.

Ülke Kredi Notlarının Önemi

Bir ülkenin kredi notu ne kadar yüksekse o kadar kolay ve ucuz kredi bulma şansı olur. Ülkeler de bireyler gibi yurt içi ve yurt dışında Hazine aracılığıyla borçlanır ve borçları için faiz öderler. Bir ülkenin kredi notunun iyi olması kendisine borç para verecek yatırımcıyı kolayca bulmasını sağlar. Ancak kredi notu düşük olan ülkelere yatırımcı bulunsa da risk bedeli faiz olarak ülkeye yansır. Mesela 200 bin Dolar parası olan bir yatırımcı Venezuela ve Norveç seçeneklerinden birine yatırım yapacak olsun. Norveç’in kredi notu A yani yatırım yapabilir seçeneğindeyken, Venezuela’nın kredi notu C yani batabilir seçeneğidir. Bu durumda iki ülkeye aynı faiz oranında borç vermek mantıksız olur. Çünkü Norveç’ten paranızı almanız daha mümkünken, Venezuela’da sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

 

Ülkelerin Kredi Notu Nasıl Belirlenir?

Kredi derecelendirme kuruluşları ülkelerin kredi notunu belirleme sırasında ekonomik ve politik durumlarını inceler. Ülkede ekonomik durumu makro göstergeler belirler. Bunlar işsizlik, cari açık, kamu borcu gibi ekonomik göstergelerdir. Politik göstergeler ise ülkenin taşıdığı politik riskleri değerlendirir. Ülkede sık seçim olması, komşu ülkelerde savaş durumu ve artan terör olayları ülkenin politik riskini arttırarak kredi notunu olumsuz yönde etkiler.

Kredi derecelendirme kuruluşları bu politik ve ekonomik göstergelere göre her ülkeye bir kredi notu verir. özet olarak bu not yatırım yapabilir, yatırım sınıfı altında-spekülatif, riskli ve temerrüt olarak verilir. Bu not grupları A,B, C ve D olarak verilir. Buna ek olarak kuruluşlar görünüm sevilerini de belirler. Durağan ya da negatif olarak belirtilen kredi notu görünüm seviyesi ise ülkenin kredi notunun değişimine yönelik fikir verir. Yani o an ülke notu değişmese de 6 ay içinde tekrar değerlendirilip bir not değişimi olabileceği sinyali verilir.

Kredi Notlarının Borsaya Etkisi

Kredi notu genel anlamda borsa için önem taşır. Çünkü bir ülkeye giren para ve ticaret yani döviz kredi notuna göre yatırımcıyı teşvik eder. Ülkenin kredi notu yatırım yapılabilir seviyesinin altında ise bu ülkede yatırımın riskli olduğu anlamıdır. Bu yüzden ülkeye döviz girişi ve yatırım az olabilir ve borsa bu anlamda olumsuz etkilenerek Türk parası değer kaybedebilir. Ancak riski seven bazı yatırımcılar o ülkeye yatırım yapmaya devam edebilir. Yatırım notu düşük olan ülkeler şirketlere yüksek risk primi faizi öder.  Bu yüzden borsa bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden ülkeler kredi notunu yükseltmek için çalışmalıdır.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin