Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Bir Ayda Ne Kadar Yükselir? (KREDİ NOTU YÜKSELTME)

Kredi Notu Bir Ayda Ne Kadar Yükselir? (KREDİ NOTU YÜKSELTME)

0
Kredi Notu Bir Ayda Ne Kadar Yükselir? (KREDİ NOTU YÜKSELTME)
kredi notu artırma

Kredi notu düşük olanlar, kredi notunu yükseltme peşinde oldukları için kısa sürede ne kadar yükseleceğini merak edebilir. Bu yüzden bireyler, bir ayda kredi notu ne kadar yükselir sorgulamasını yapmakta. Bildiğiniz gibi kredi notu, risk grubuna göre değerlendirilip ona göre bir puanlama sistemi veriyor. Bu puan aralığı ise 0 ile 1900 puan arasında olup, riskli ve risksiz olarak değerlendirilebilir. Burada asıl etken bankaların şahıslara bakış açısının bu kredi notu ile kıyaslanarak yapılmasıdır.

Kredi notu yükseltme

Kredi notunun artması için öncelikle düzenli ödemelerin yapılmasıdır. Buna en basit örnek kredi kartı ödemelerinin yapılması. Kredi kartının ekstresi elinize geldiğinde toplam borç ve asgari ödeme tutarı bulunuyor. Sizler sürekli olarak toplam borç yerine asgari ödeme tutarını yatırırsanız, kredi notun artmıyor aksine düşme eğilimine geçiyor. Oysa ki, ödemelerini toplam tutar olarak yatıranların kredi notu artma eğilimine geçer.

Ülkemizde çoğu tüketici ne yazık ki borç batağında tabi bunun nedenleri bir çok etkene bağlı olduğu için asıl etkenin kredi kartı kullanımı olduğu belli olsa da, hemen herkes kredi kartına zor anlarda sarılarak limitlerini kullanmakta. İş bu yüzdendir ki, kredi kartı kullanımı artması sonucuna bağlı olarak kişilerin bankalara olan borçları sürekli artmaktadır. Örneklerden bir tanesi de, bir notebook almak istediğinizde (lenovo legiun Y520) fiyatına baktığımızda 4000 TL’den aşağı olmuyor ve hali ile cebimizde nakit para olmadığı için elimizi hızlıca kredi kartına atıp, harcama yaparak sevilen bir notebooku alıyoruz. Ödeme günü geldiğinde de nakit para bulamayınca, kredi kartı hesap ekstresinde borç olarak kalacak ve bu da kredi notunun düşmesine vesile olacaktır.

Kredi Notu Bir Ayda Ne Kadar Yükselir?

Bankalardan edinilen bilgiler neticesinde bankalar ile şahısların arasındaki değerlendirme puanına sahip merkezin KKB yani kredi kayıt bürosu olduğu ve buna ek olarak Findeks bünyesinin de devrede olduğu belirtilmiştir. Bankalardan krediyi kapatmak istediğinizde banka durumu KKB’ye faks ile bildirir yani işlemlere bakıldığında kredi notunun değişken olması için geçen sürenin minimum 2 hafta olduğu ve aşamaların girilmesinde minimum 1 ayın olduğu anlaşılıyor. Yani kredi notu güncellenmesi için geçecek süre 2 hafta ile 4 hafta arasındadır. Bir ayda kredi notu şu kadar yükselir cevabını kimse veremez buna kararı verecek sonuç kısmında bağıl etken yine müşteri yani sizsiniz. Ödemelerinizi zamanında yaparsanız 1 ay içinde değişkenin fazla olacağını düşünüyoruz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin