Ana sayfa İhtiyaç Kredileri Kredi nedir ? Kredi çeşitleri nelerdir ?

Kredi nedir ? Kredi çeşitleri nelerdir ?

0
Kredi nedir ? Kredi çeşitleri nelerdir ?

Bankalar tarafından belirli bir miktar ve satın alma gücünü arttırabilmeniz için belirli süre ve faizler uygulanarak geri ödemek koşulu ile verilmektedir. Gerçek ve tüzel olan kişiler kredi başvurusunda bulunabilmektedirler.

Kredi çeşitlerinden bahsedecek olursak mevduatlı ve mevduatsız olarak ikiye ayrılmaktadır. Kullanıcılara göre kamu ve özel seçenekler yer almaktadır. Bu durumlar süre olarak uzun ve kısa vadeli olarak ayarlanabilmektedirler.

Bankaların sağlamış olduğu kredi çeşitlerine bakacak olursak bireysel krediler , ihtiyaç kredileri , taşıt kredileri ve mortgage krediler olarak dört şekilde sınıflandırılabilmektedir.

Kredi çeşitleri bireylerin ihtiyaçlarına ve kullanmak istedikleri yere göre farklılıklar göstermektedir.
Her kredinin vade sistemi bulunmaktadır. Vadenin ne kadar uzun süreyi kapsayacağını seçebilmeniz mümkündür.

Kısa, orta ve uzun seçenekler yer almaktadır. Kredi işleminin gerçekleşmesi için , krediyi alan bireylerin geri öderken bankaya bir bedel ödemesi gerekmektedir. Bu duruma da faiz denmektedir. Her banka faiz miktarını kendisine göre belirlemektedir. Kredilerin teminat durumlarına göre açık ve teminatlı kredi olarak iki ayrılması söz konusudur. Krediler kullanım alanlarına göre üretim kredisi , pazarlama kredisi ve tüketim kredisi olmak üzere üç kısımda incelenmektedir.
Krediler , kredi alanlarına göre özel kredi , devlet kredisi ve kamu hükmi şahısları ise amme kredisi adını almaktadır.
Kredilerin açılmış olduğu sektörlere göre kriterleri bulunmaktadır. Bu kriterlere göre sanayi kredisi , ticaret kredisi , tarım kredisi , inşaat ve konut kredisi , ihracat kredisi ve ithalat kredisi gibi seçenekler yer almaktadır.
Kredi araçlarına gelecek olursak ; Kağıt para emisyonu , cari hesaplar , hesaptan hesaba nakil , çek , kredi ve banka kartları , mevduat sertifikaları , yazılı senet ( bono ) , poliçe , varant , tahviller , teminat mektubu gibi araçlar bankalar tarafından kullanılmaktadır. Bunlardan size uygun olanlar seçilerek işlemler yapılmaktadır.

Bankalar Kanunu’ na göre bankalar aşağıdaki şekillere göre kredi verebilir :

• Ortaklık Payları
• Nakden borç verilmesi
• Vadeli işlem sözleşmeleri
• Varlıkların vadeli satışlarından doğan alacaklar
• Tevdiatta bulunmak suretiyle veya başka herhangi bir biçimde ödünç verilmesi durumu
• Kefaletler , aval , cirolar
• Teminat mektubu verilmesi
• Tahvil ve benzeri sermaye piyasası araçlarının satın alınması

Bankalar bu kanuna göre kredi vermektedirler. Bu krediler sayesinde bir çok insan ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler. Ev , araba gibi temel ihtiyaçları için kredi başvurusu yapabilmektedirler.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin