Ana sayfa Banka Haber Kredi Kullanma ve Püf Noktaları

Kredi Kullanma ve Püf Noktaları

0
Kredi Kullanma ve Püf Noktaları

Ülkemizde çalışanların büyük çoğunluğu farklı amaç ve sebepler doğrultusunda bankalardan ihtiyaçları oldukları miktarlarda krediler çekmektedirler. Bu krediler taşıt konut ve ihtiyaç kredileri olarak ana kategorilere ayrılmaktadır. İhtiyaç kredileri, yaz tatilleri, bayram kredileri, okul öncesi hazırlık, sonbahara hazırlık gibi spesifik isimler altında kullanılmaktadır. Banka kredileri çekerken bazı pratik bilgilerle daha avantajlı ve karlı çıkabilirsiniz.

1* Banka kredisi çekmeden önce detaylı bir araştırma yapmalısınız. İhtiyaç türünüze göre en avantajlı vade ve faz oranlarını belirleyerek birkaç farklı banka ile görüşmeler yapmalısınız.

2* Bankalarla faiz oranları hakkında pazarlıklar yapmalısınız. Banka kredi puanlarınız yüksek ve düzenli bir gelire sahipseniz örneğin % 1,09 olan faiz oranını pazarlık yaparak % 1,01 yapabilirsiniz. Bu konuda ısrarcı olunuz.

3* Banka kredileri çekerken düzenli ödeme yapan ve iyi bir müşteri iseniz bunun avantajını kullanarak dosya masrafları konusunda bankanızın kesinti yapmamasına dikkat ediniz. ( Daha önce çektiğiniz kredilerin dosya masraflarını geri almak için bir avukata vekâlet verebilir ve 6 ay gibi bir sürede dosya masrafını bankanızdan geri alabilirsiniz. Bunun için kredi borcunuzun bitmiş olmasına gerek yoktur. Avukat imkânınız yok ise tüketici hakem heyetine de başvurabilirsiniz. )

4* Banka kredileri çekerken ödeme planlarınızı gelirlerinize göre hesap ediniz. Vade süresi uzadığı için faiz oranları artacağından ödeme süresini kısa tutmanız daha avantajlı olacaktır.

5* Bana kredileri aylık ödemelerde aksamalar yaşadığınızda ödeme tutarlarına ekstra faiz miktarları bineceği için düzenli ödemeler yapmalısınız.

6* Bankalar kredi ödeme planı çıkarırken öncelikle faiz miktarlarını almaktadırlar. Aylık ödeme tutarınızın genellikle % 70 lik kısmı ilk etapta faiz tutarları olmakta ve kalan % 30 anapara olmaktadır. Ancak kredi borçlarınızın ödeme süresinde elinize toplu para geçtiğinde toplu ödeme yaparak borcunuzu sıfırlarken daha az miktar ödeyebilirsiniz. Örneğin 20 ay 500TL borcunuz var ise borcunuzun sıfırlamak istediğinizde toplu ödeme ile 10000 TL yerine 9000 TL ödeyebilirsiniz. Bu sayısal ifadeler sadece örnek olup toplu ödemenin avantajı anlatılmaktadır.

7* Banka kredilerini çektikten sonra belirli bir ödeme sonrası bankaların mevsimlik, aylık sunduğu özel kredi kampanyalarından faydalanabilir ve var olan kredi borcunuzu yeniden yapılandırarak borcunuzun toplam miktarında azalma sağlayabilirsiniz.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin