Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartlarındaki Mastercard ve Visa İfadeleri Nedir?

Kredi Kartlarındaki Mastercard ve Visa İfadeleri Nedir?

0
Kredi Kartlarındaki Mastercard ve Visa İfadeleri Nedir?

Kredi katlarının genellikle sağ alt kısımlarında Mastercard ve Visa logolarını mutlaka görmüşünüzdür. Peki, kredi kartlarında ki bu logolar nedir? Ne işe yarar?

Mastercard ve Visa, bu iki logo aslında bir kredi kart markasını ifade etmez. Bu markalar, kredi kartlarda nakit akışı sağlayan ödeme sistemidir. Mastercard, 1966 yılında Amerika’da kurulmuş olan dev bir finans kuruluşudur. Yukarıda belirttiğimiz gibi bankalarla tüketiciler arasında köprü vazifesi görüp, kredi kartlarında ödeme sistemi sağlamakla görevlidir.

Visa ise İngiltere kökenli bir finans kuruluşudur. Bu da banka ile müşteri arasında köprü vazifesi gören ödeme transferlerini gerçekleştiren bir sistemdir. Kredi kartlarında ki bu logolar, tüketici alakadar etmeyip bankaları bağlayan ve bankaların sorumluluğu altındadır. Mastercard ve Visa’nın, dünyada faaliyet gösteren tüm pos cihazlarıyla anlaşması vardır.

Mastercardlarda 16 rakamlı kredi kart numaraları 5 ile başlarken Visa kredi kartlarında ki kredi kart numaraları 4 ile başlamaktadır. Genellikle Mastercard, Amerikan kökenli olduğu için Amerika kıtasında, Visa ise Avrupa ülkelerinde daha etkilidir. Her ne kadar kökenleri farklı olsa da aralarında hiçbir fark olmayıp, iki finans kuruluşunun yapmış olduğu anlaşmalar sayesinde tüm dünya devleri üzerinde rahatlıkla kullanılmaktadır.

Türk bankalarına ait kredi kartlarıyla yurt dışında yapılacak kredi kart harcamalarında bu iki sistem devreye girer ve sorunsuz bir şekilde harcama yapabilirsiniz. Türkiye’de ise tüm bankalar ortak pos cihazı kullandığı için Mastercard ve Visa kartları tüm pos cihazlarında geçerli olup kullanılabilmektedir. Hangi markanın diğerine göre az da olsa üstünlüğü var derseniz Mastercard ‘In bariz bir üstünlüğü bulunmaktadır.

Sebebine gelince de Mastercard’ın sponsorluk anlaşmaları Visa’ya göre daha fazla olmasıdır. Son olarak bu iki finans firması her ne kadar rakip olsa da dünya genelinde yapmış oldukları geniş ağ anlaşmaları sayesinde dünyanın tüm devletlerinde sıkıntısız kullanılmaktadır. Birbirlerine göre bairz bir avantajları da bulunmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin