Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartlarında ve Tüketici Kredilerinde Taksit Sınırı

Kredi Kartlarında ve Tüketici Kredilerinde Taksit Sınırı

1
Kredi Kartlarında ve Tüketici Kredilerinde Taksit Sınırı

Hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan ve alış verişlerimizde nakit paradan çok kullandığımız kredi kartlarının hem kullanım alanı genişlemiş hem de kredi kart sayısı artmış durumdadır.  Kredi kartlarının bu kadar çok geniş kullanım alanı olunca, bankalar cazip taksitlerle ile kartlarının daha fazla kullanılmasını hedeflemektedir. Yine nakit ihtiyaç durumlarında kullanmış olduğumuz kredilerde bankaların en önemli hizmetleri arasındadır.

Kredi kart ve kredilerin bu kadar çok kullanılması sonrası bir dizi önlem alınması ihtiyacı doğmuştur. İşte bu düzenlemeler doğrultusunda kredi kart taksit sınırı ve kredi kullanım vadesi sürelerinde bir takım düzenlemelere gidilmiştir.

Bankacılık Denetleme Kurulu tarafından 25 Kasım 2015 tarihinde, banka kartları ve kredi kartları hakkında bir yönetmelik yayınlanmıştır. Bu yönetmelik ile kredi kartları ile yapılacak taksitli alışverişlerin ve kredi kartlarından yapılacak nakit çekimlerin belli taksit sınırı getirilmiştir. Buradaki amaç, kayıt dışı satışların önüne geçmektir. Buna göre;

. Kredi kartlarından çekilecek nakit çekimlerinde taksitlendirme süresi 9 ayı geçemez.

. Kredi kartı ile alınan mobilyaların taksit süresi 12 ayı geçemez.

. Kredi kartı ile kuyumculardan yapılacak taksit süresi 4 ayı geçemez.

. Kredi kartı ile beyaz eşya alım taksitlendirmesi 9 ayı geçemez. ( Bu yönetmelik daha sonra tekrar düzenlenip, taksit sayısı 12 olmuştur. )

. Eğitim öğretim ücreti ( özel dersler, özel okullar, bilgisayar kursları, ehliyet kursları… ) taksitlendirmesi 12 ayı geçemez.

.Petrol ürünlerinde taksitlendirme yapılamaz.

.Yemek, gıda, telekomünikasyon alışverişlerinde taksitlendirme yapılamaz.

Taksitlendirme sınırını geçen iş yerlerine, yönetmeliğe aykırı davranıştan dolayı cezai işlem uygulanırken, post cihazları da ilgili banka tarafından el konulmaktadır.  Gelelim tüketici kredilerinde ki vade sınırlarına. Yine Bankacılık Denetleme Kurulu tarafından, 2013 yılında ki yönetmeliğe dayanılarak kredi ürünlerine vade sınırı getirilmiştir. Burada ki amaç diğer kredi türlerinin batık oranlarına göre daha fazla olmasıdır. Buna göre;

.İhtiyaç kredisi adı verilen; bireysel kredi, evlilik kredisi, sağlık kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi gibi bireysel ihtiyaç kredilerinde vade süresi 36 ayı geçemez.

. Araç kredilerinde vade süresi 48 ayı geçemez.

.Konut kredileri vade süresi 360 ayı geçemez.

Son olarak bankaların, Bankacılık Denetleme Kuruluna, bireysel kredi vade süresinin 48 aya, taşıt kredi vade sürelerinin ise 60 veya 72 aya kadar çıkarılması taleplerinin olduğunu hatırlatmak isteriz.

1 Yorum

  1. yeter vadeler uzasın emekliler müjde bekliyor akp hükümeti emeklileri mağdur etmeyeceğinizi söyledınız eski sgdp borçlarınıda af etmediniz emeklilere yazık ediyorsunuz haksız kesintileri af edin ilgililere duyun sesimizi emekliler müjde bekliyor

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin