Kapalı

Kredi Kartları Sahipleri Nelere Dikkat Etmelidir?

Kredi kartı seçimi

Kredi kartı alırken en çok dikkat etmemiz gerekenler, yapılması ve araştırılması gerekenler bu maddelere oldukça dikkat etmek gerekmektedir.Kredi kartını ilk kez alacaklar için Doğru kartı seçimi en önemli ayrıntıdır. Kredi kartları seçiminizi öncelikle harcamalarımıza ve kazancımıza göre belirlemeliyiz ve bireysel ihtiyaçlarınız çerçevesinde yapmalısınız.

Kart limitiniz ilk kullanımınızda ilk yıl için aylık gelirinizin iki katını, sonraki yıllar için ise aylık gelirinizin 4 katını geçmeyecek şekilde hesaplanır. Kartınızı teslim aldıktan sonra ilk kullanıma başlamadan önce mutlaka verilen geçici şifrenizi değiştirmeli ve yeni bir şifre oluşturmalısınız. ATM’den bir defa bu şifreyle giriş yapmalısınız. Oluşturacağınız yeni şifreniz dört haneli olmalı ve güvenlik açısından şifrenizi doğum tarihiniz veya art arda gelen sayılardan oluşmamasına dikkat etmelisiniz.

Hesap Kesim Tarihini Belirlemelisiniz

Hesap kesim tarihini belirlerken ödeme yapabileceğiniz tarihi dikkate alarak belirlemelisiniz. Maaş veya başka bir gelirleriniz var ise hesabınızı ona göre ayarlamalısınız. Bu şekilde ödeme günü sıkıntı çekmemiş olursunuz.

Kredi Kartı Taksit İle Alışveriş

Ödemelerinizi düzenli yaparsanız Kredi kartıyla taksitli alışveriş yapmak avantajlı bir seçimdir. Ancak aldığınız ürünün taksitine değil, toplamda ödeyeceğiniz faiz ve ürünü kullanma sürenize dikkat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca limitinizi sonuna kadar harcamamakta fayda vardır.

Kredi Kart Asgari Ödeme Tutarı

Asgari ödenecek tutar, kartınıza ait dönem borcunuzun son ödeme tarihinde zorunlu olduğunuz tutardır. Genel olarak ödemeniz gereken tutarın minimum yüze 25’i kadar hesaplanır. Asgari tutarı 3 kez art arda ödememeniz halinde nakit avans çekimleriniz ve limit aşımlarınız durdurulur.

Kredi Kartı Dolandırıcılarına Dikkat!

Kredi kartı dolandırıcılarına kurban olan vatandaşların sayısı son günlerde oldukça artmakta. Bu tür konularda sorumluk sadece bankaların değil sizde olabilirsiniz. Kredi kartınız çalındıysa ve şifre bilgilerini de çalan kişinin ele geçirebilme ihtimaline karşılık bankanızı arayarak kayıp çalıntı bildirimi yapmalı ve kartınızı kullanıma kapattırmalısınız. Kart bilgileri ve şifrelerinizi ise sizin korumanız öncelikle gerekmektedir.

Son olarak Kredi kartınızın limitini sonuna kadar kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü kredi kartları hayatımıza kolaylık sağlarken kâbusunuz olmasın. Unutmamamız gereken en önemli husus kredi kartı limitimiz bankanın bize vereceği borç miktarıdır ve bizim için bir araçtır.

Ayrıca kredi kartı mm/yy bilgisinin ne olduğuna ulaşmak için aşağı da ki linkimizi tıklayabilirsiniz: https://www.bankatik.net/kredi-karti-mmyy-nedir-yazar.html

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top