Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartının Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

Kredi Kartının Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?

0
Kredi Kartının Son Kullanma Tarihi Geçerse Ne Olur?
kredi kartı

Kredi kartı başvurusu yapıldıktan sonra bu kart elinize ulaştığında, kartın ön yüzünde son kullanma tarihi bulunuyor. Peki kredi kartının son kullanma tarihi geçerse sizce ne olur, bu tarihten sonraki yapılan işlemler geçerli mi olacak? İşte tüm merak edilen detayları buradan öğrenmek mümkün!

Kredi Kartı Başvurusu

Ülkemizde pek çok kişi inde kullandığı ve yakından bildiği Kredi kartlarının üstünde, ay ve yıl ibarelerini belirten ikişer haneli toplam 4 rakamlı bir tarih mevcut. Bu kredi kartın son kullanılacağı tarihi ay ve yıl tarzında gösterir. Genellikle 5 yıl ve üstü kullanım süresi bulunan bu kredi kartlarındaki son kullanım tarihi dolarsa ne olur? Kredi kartım iptal mi olur? Kredi kartı süresi bitince yeni hesap mı almalıyım? sorular sorulmakta. Ülkemizde aktif bir şekilde kullanılmakta olan kredi kartı sayısı 140 milyon civarında olduğu belirtilmektedir. Bu kadar çok kredi kartı kullanılan Türkiye’de kredi kartı ile ilgili bütün bilgilerin bilinmesi en önemli konulardan biridir. Kredi kartı kullanıcılarının son zamanlarda en çok merak ettiği konuların en başında, kredi kartı kullanım süresi gelmektedir. Kredi kartının ön kısmında yer alan ay ve yıl, son kullanım tarihi geçen veya kısa bir süre sonra geçecek olan kartların ne olacağı herkes tarafından sorgulamaktadır.

Kredi kartı kullanıcılarının geneli bazen belirtilen bu tarihlere çok dikkat etmezler ve bu dikkatsizlikten dolayı, alışveriş esnasında mağduriyet yaşayabilmekte. Mağduriyetin sebebi ise son kullanım tarihi geçmiş olan kredi kartlarının alışveriş yapma limitleri ve özellikleri dondurulur hiç bir şekilde o kart ile ödeme gerçekleşemez. Adı üstünde kartınızın son kullanım tarihi geçmiş demektir bu. Peki ne yapılmalı? Kredi kartı ön kısmında yer alan son kullanım tarihi belirten zaman gelmeden bankaya hızlı bir başvuru yapılıp yeni bir kredi kartı talep edilmelidir.

Bankanın yeni kart göndermeme imkanı var mı?

Bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterebilmekte. Fakat hukuki açıdan büyük bir sorun yoksa ve banka ile aranızda daha önceden mutabık olunmuş konularda sorun yaşanmadı ise kredi kartı süresi bitince başvurduğunuz andan kısa bir süre sonra banka size yeni kartınızı teslim eder. Aksi bir durumda zaten size bilgilendirme gelir ve bu konuda yapmanız gerekenler size tebliğ edilir.

Sonuç olarak bakıldığında kredi kartları, hayatın bir parçası olmakla beraber kart alışverişlerinde sürekli tercih edildiği için son kullanma tarihine dikkat edilmelidir. Zira sonraki harcamalarda kartın tarihi geçmesi nedeni ile harcamalar onaylanmaz ve eli boş döneceğinizi unutmayalım.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin