Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartını Kullanırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kredi Kartını Kullanırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

1
Kredi Kartını Kullanırken Yapılan Hatalar Nelerdir?

Kredi kart mağdurlarını okumuşunuzdur, duymuşunuzdur veya televizyonlardan izlemişinizdir. Öyle büyük kredi kart borcu olanlar var ki sanırsınız ki kredi kart sahibi iş adamı, holding sahibi veya armatör? İşte bu yazımızda kredi kart harcamalarında yapılan büyük hataları sizlerle paylaşmak istedik.

Kredi kartlarında yapılan hatalardan ilki kredi kart koleksiyonu yapar ki cüzdanlarda bulunan kredi kartlarıdır. Renkli renkli, hemen hemen her bankaya ait kredi kartları cüzdanlarda bulundurmak yapılan ilk hatadır. Şundan emin olun ki o kadar kredi kart taşıyan kart kullanıcısına sorsak, kartların limitlerin, borçlarını, bu ay ki yaptığı harcamalarını söylerken zorluk yaşayacaktır.

Kredi kartının çok olması kredi kartlarının kontrolünü zorlaştıracaktır. Onu yerine yapacağınız aylık alışverişlerinizi karşılayacak tek kredi kart kullanmak en doğru davranış olacaktır. Elinizde ne kadar çok kredi kartı varsa o kartlara güvenip çok harcama yapılacağı bilinmesi gereken bir gerçektir. Diğer bir kredi kart kullanım hatası ise kampanya ve taksitlere kanmaktadır. Bankalar, kredi kartlarının daha çok kullanılması için bol bol taksitlendirme imkânı verilmektedir.

Gerçekten ihtiyaç iken alınan taksitli alışverişlere sözümüz yok. Ancak kredi kart kullanıcısı taksit ve kampanyalar karşısında adeta kendini kaybediyor ve şunu da alalım, bunu da alalım derken kredi kart harcamaları uçuşa geçmektedir. Unutmayın ki bankaların yapacakları kampa ve taksit fırsatları hiç bir zaman bitmeyecekken kredi kartların limitleri bitecek ve ödeme zorluğu yaşayacaksınız.  Yine kredi kartlarında yapılan en büyük hata kendi bütçenize uygun kredi kart limitini belirleyememedir.

Kredi kart harcamalarını frenleyemeyen veya takip edemeyenler bütçelerine uygun veya en fazla ödeyebileceği kart limiti belirlemelidir. O zaman yapılan harcamalar belirlenen limite geldiği zaman artık kartınız kullanmayacak ve kredi kartlarını kontrol edebileceklerdir. Kredi kartlarında yaşanacak gecikmelerde bankaların alacakları faizleri bilmek gerekir. Maalesef çoğu kart kullanıcıları kart faiz oranlarından bi haberdir. Bankalar, kredi kartlarından yapılan nakit çekimlerde, nakit avans kredilerinde ve gecikmelerinde farklı faiz oranları uygulamaktadır.

Ödemelerin gecikmesi durumunda günlük faizin işlendiği bilinmelidir. Kredi kart kullanımında ve tercihleri yapılırken kredi kartlarının artı para veya puan uygulamalarının yanlış seçimi vardır. Mesela alınan kredi kartlarda yapılan harcamalardan biriken paralar sadece uçak biletleri için geçerliyse ve uçakla seyahat etmeyen biriyse o kredi kartın kullanılması yanlıştır.

Onun yerine sürekli alınan ürünlerde kullanılabilecek artı para veren kredi kartı kullanılmalıdır. Son olarak kredi kartını bir borçlanma aracı olarak değil ödeme aracı olarak görmek gerekir ve bütçenize göre kredi kart harcaması yapılması gerekir.

1 Yorum

  1. ”Öyle büyük kredi kart borcu olanlar var ki sanırsınız ki kredi kart sahibi iş adamı, holding sahibi veya armatör?”

    Valla benimde kart borcu 11 milyar. Sizin yazınıza göre ben armatörüm. Ama yatlarım yok.Doğru söze ne denir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin