Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartında Asgari Ödeme Bütçelendirme Nedir?

Kredi Kartında Asgari Ödeme Bütçelendirme Nedir?

0
Kredi Kartında Asgari Ödeme Bütçelendirme Nedir?

2014 yıl başında gerçekleştirilen güncelleme ve düzenleme ile yüzdelik payı %20 oranından %30’a yükseltilmiş olan asgari ödeme tutarı; kredi kartı geri ödemelerine uygulanmakta olan faiz oranıda 2017 ocak ayı itibarı ile %2.02’den %1.86 oranına indirgenmesine zemin hazırladı.

Asgari Ödeme Bütçelendirmesi Nasıl Hesaplanır?

Asgari ödeme bütçelendirilmesi 2014 itibariyle güncellenmiş olan oranlar doğrultusunda hesaplanmıştır. Aylık olarak talep olarak belirtmiş olduğuz adrese ulaşan nominal hesap ekstreniz içeriğinde yer almakta olan mevcut borç bilginizin, en minimal düzeyde ödenmesi gerekmekte olan tutardır. Bu doğrultuda sürdürülen hesaplamada mevcut borcunuzun %30’luk dilimini ekstrenizin elinize ulaşmış olduğu ay içerisinde belirtilen son ödeme tarihine dek ödemiş olmanız gerekmektedir.

Örneklendirme gereksinimi meydana gelir ise; 01/2015 tarihli hesap ekstrenizde görülmekte olan mevcut borç bilginiz 10.000 TL’dir. Bu doğrultuda Ocak ayı içerisinde belirtilmiş olan son ödeme tarihine kadar olan süreç içerisinde asgari olarak ödemeniz gerekmekte olan tutar 3.000 TL’dir.

Asgari ödeme tutarını belirtilmiş olan son ödeme sürecine dek ödemiş olduğunuz takdirde; bankaların başlatabilme yetkileri bulunduğu yasal sürecin ve kredi notunuzda meydana gelebilecek olan düşüşün büyük ölçüde önüne geçebilirsiniz. Fakat asgari tutarın yanı sıra ödenmemiş olan geri kalan kısım ise banka tarafından faizlendirilmeye ve katlanarak yükselmeye mahkûmdur.  Bunun yanı sıra ödenmeyen tutara BSM VE KKDF gibi vergi ödenekleri de yansıtılır. Banka aracılığı ile sizden tahsis edilmiş olan bu vergi ödenekleri; bankanın kendisine ait olan kısmını temin etmesinin ardından devlete aktarılır.

Asgari Ödeme Bütçelendirme Faiz Oranı

Güncellenmiş düzenlemeler doğrultusunda yüzdelik dilimi %30’a çıkarılmış olan asgari ödeme tutarına uygulanacak olan faiz oranı 2.02’ye düşürülmüştür. Fakat şu nokta unutulmamalıdır ki; söz konusu olan bu faiz oranı yalnızca olağan işlemleriniz için geçerlidir. Zira kredi kartınızdan nakit avans çekmiş iseniz geri ödeme aşmasında uygulanım gösterilecek olan faiz oranı çok daha yüksek olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin