Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartına Konulan Bloke Ne Zaman Kalkar?

Kredi Kartına Konulan Bloke Ne Zaman Kalkar?

0
Kredi Kartına Konulan Bloke Ne Zaman Kalkar?
kredi kartı blokesi

Kredi kartı blokesi nasıl kaldırılır veya kart blokesi nasıl açılır şeklindeki tüm soruların yanıtlarını buradan öğrenebilirsiniz. Söz konusu kredi kartı blokesi kaç günde kalkar sorusuna da yine buradan yanıt alabilirsiniz.

Kredi kartı müşteriler tarafından en çok kullanılan bankacılık ürünlerinden biridir. Müşterinin hesap kesim tarihine kadar yaptığı harcamaların son ödeme tarihine kadar ödemesi esasına dayalı olan yöntemde müşteri toplam hesap özeti borcunu ödemekle yükümlüdür. Müşteri hesap özeti borcunun tamamını ödeyemediği durumlarda kartını kullanmaya devam edebilmesi için hesap özeti borcunun belli bir oranında( bankalara göre değişiklik gösterebilmekle birlikte ortalama 1/3) ödeme (asgari tutar) yapması gerekir.

Banka Blokesi Nedir?

Sadece kredi kartı hesabı olmamakla beraber bazen banka hesaplarına da bloke bırakılabilir. Bu durum kişi veya şahsın hiçbir şekilde banka hesabına müdahale edememesidir. Yani içinde paranız olsa dahi o paraya dokunamıyor veya kart bakiyelerini kullanamazsınız! Banka hesabınıza bloke, devlet dairelerine borcunuz var ise devlet dairesi tarafından konulması kuvvetle muhtemeldir. Devlet daireleri dışında belgeli olarak firmalara veya şahıslara olan borçlarınız ve bankalara olan borçlarınız durumunda da icraya gidilerek banka hesaplarınıza bloke konulabilir.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar? Kaç Günde Kalkar?

Müşteri, asgari ödeme tutarını ödeyemediği takdirde banka, müşterisinin kredi kartını kullanımını kısıtlayabilir. Kredi kartı kısıtlaması (bloke olarak da bilinir) müşterinin asgari ödeme tutarını yaptığı gün (bankalar göre değişiklik gösterebilir, mesai saatleri dışında yapılan işlemlerde bankalar kredi kartını ilk iş günü içinde kullanıma açabilir) kaldırılır. Müşteri kredi kartını, kullanılabilir müşteri limiti elverdiği ölçüde kullanmaya devam edebilir.

Banka, müşterisinin kredi kartının asgari ödemesini birden çok kez gerçekleştirmemesi durumunda kredi kartını geçici bir süreyle de kısıtlayabilir. Müşterinin, kredi puanını da olumsuz etkileyen bu duruma düşmemesi için asgari ödeme tutarını ödemesi gerekir. 3 kere üst üste asgari ödeme yapılması da bankalar tarafından istenilmeyen durumlar arasında yer almaktadır. Müşteriler eğer kullandıkları kredi kartlarını 3 kez üst üste asgari ödeme yapmak suretiyle kullanmaya devam ederlerse bu durumda kredi kartları nakit avansa kapatılarak sadece alışveriş yapılacaktır.

Bunun yanı sıra ödemelerini hem asgari hem de belirtilen sürenin sonunda yapan müşterilerin kredi kartları bloke altına alınacak ve tüm ekstre borcu ödenene kadar bloke altında tutulacaktır.

 

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin