Ana sayfa Ekonomi Kredi Kartına Devlet Bonusu

Kredi Kartına Devlet Bonusu

0
Kredi Kartına Devlet Bonusu

Kredi Kartına devlet bonusu, yapılan alışverişlerin kayıt altına alınması, kayıt dışı  harcamaların önlenmesi ile birlikte kredi kart kullanımını teşvik etmesi ile birlikte  kredi kart kullanıcısına yapılan alışverişin %3 gibi bir oranda puan hediyesidir Bu bonuslar ile elektrik, su, vergi ve fatura ödemelerinde kullanılabilecektir.

Hayatımıza girmesi planlanan bu uygulama ile kredi kartını düzenli ödeyenler ve düzenli kart kullanan birçok tüketici oldukça karlı çıkacaktır. Tüm harcamalarını kredi kartı ile yapan tüketiciler aylık bir faturasını bedavaya getirmesi pekala mümkün olacaktır.

Örneğin Beş yüz TL lik bir market alışverişinde ortala 10 TL gibi bir Bonus kazanmak mümkün olacaktır yine bankanın da verdiği para puanlarda düşünüldüğünde yapılacak tüm harcamalarda %3-4 gibi kazanç olanağı ortaya çıkacaktır.

Kredi kartı kullanımının Kayıt dışı ile mücadelede kartlı alışverişi teşvik edecek bir model üzerinde çalışılıyor. Nakit para yerine kartla alışveriş yapana bonus verilecek. Biriken paralar ile elektrik ve su faturası ödenebilecek.

Konuya ilişkin çıkan haberlere göre, hükümet kayıt dışı ile mücadelenin kapsamında hem kayıt dışı ile teknolojik olarak daha fazla mücadele edilecek hem de kartlı alışverişler teşvik edilmesi planlanmıştır.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda nakit para kullanımının azaltılması planlanıyor. Bu kapsamda banka kartıyla alışveriş yapılması halinde yüzde 1’den başlamak üzere yüzde 2, 3 oranında bonus verilmesinin önü açılıyor. Biriken puanlar vergi, elektrik veya su faturasının ödenmesinde kullanılabilecek.

 Örneğin bir ay içinde banka kartıyla 2 bin liralık alışveriş yapılması halinde karşılığında 50-60 liralık bonus birikecek. Bu para ile herhangi bir vergi ödemesi gerçekleştirilebilecek. Ya da bankacılık sektörünün de anlaşması olması halinde belediyenin su faturası veyahut elektrik faturası ödenebilecek.

Maliye’nin hedefi kartla alışverişin teşvik edilerek kayıt dışı ekonomiyi birkaç yıl içinde 5 puan daha düşürülmesi hedeflenmiştir. Konu tasarı ve öneri düzeyinde olup muhtemelen Eylül 2016 tarihe kadar yasalaşma durumu mevcuttur.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin