Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Harcama Yapılmış

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Harcama Yapılmış

0
Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Harcama Yapılmış
yırtık para

Kredi kartı güvenlik açıkları olduğunda ciddi sorunları neden olabilir. Kredi kartımdan haberim olmadan harcama yapılmış veya kartım kopyalanmış gibi birçok yasal olmayan sonuçlara maruz kalabilir ve canınızın sıkılmasına vesile olabilir. Bu durumlarda yapılması gerekenleri daha önceki konularımıza bakarak araştırabilirsiniz.

Kredi Kartım Çalındı Ve Para Çekildi

Kredi Kartım Kopyalanmış Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartım Çalındı Ne Yapmam Gerekiyor?

Kredi kartınızdan haberiniz olmadan alışveriş yapıldığını anlarsanız, ilk önce yapmanız gereken bankanızın 0850 ya da 444 ile başlayan müşteri hizmetlerini arayarak kartınızı iptal ettirmektir. Bu saatten sonra bilgilerinize ulaşan dolandırıcıların farklı harcamalar yapmalarını önlemelisiniz. Bankalar bu konulara hassas şekilde çağrı merkezinde öncelik veriyor. Bankayı aradığınız çalıntı ya da kayıp hakkında bilgi vermeniz gerekmektedir.

Kredi Kartımdan Haberim Olmadan Harcama Yapılması

Kredi kartınızı iptal ettirdikten sonra internet aracılığı ile yaptığınız tüm alışverişleri bir liste biçiminde not ediniz. Ya da internet bankacılığından o tarihte yapılan tüm harcamaların çıktısını alabilirsiniz. Banka çalışanları sizden konuyla ilgili bir dilekçe yazmanızı belirteceklerdir. Dilekçenize mutlaka elinizdeki sanal alışveriş listesinin çıktısını ve notlarınızı eklemeniz gerekiyor. İşlemleriniz sona erince dilekçenizi bankanın vereceği numaraya fakslamanız isteniyor. Dilekçenizi faksladıktan ortalama 3 ya da 4 gün içinde incelendikten sonra yapılan harcamaların sizin tarafınızdan yapılıp yapılmadığı tespit edilmiş oluyor.

Tespit yapıldıktan sonra savcılığa suç duyurusunda bulunmalısınız. Bu talepleriniz en geç 3 ay içerisinde netleşince tarafınıza olumlu ya da olumsuz olarak cevap veriliyor. Haklı Görüldüğünüz takdirde paranız hesabınıza iade ediliyor. Sonuç olarak internetten güvenmediğiniz sitelerden alışveriş yapmamalı veya fatura ödememelisiniz. Bunun yerine kendi internet bankacılığından otomatik ödeme talimatı vermeniz daha güvenli olacaktır. Çünkü telefonunuza 3D adı altında şu şifreyi girerseniz alışverişiniz tamamlanacaktır diye sürekli aldatıcı mesajlar gelebilir. Bu gibi durumda hemen bankanızı arayarak bilgi vermelisiniz.

Sonuç olarak bakıldığında her hangi bir harcama durumunda bankanın iletişim kanallarından ulaşmanız gerekiyor bankaya. Banka müşteri hizmetlerini arayarak genelde ilk etapta ”0” tuşuna basarak, görüşmeyi başlatın ve kredi kartınızdan harcama yapıldığını belirtin. Görevli personelde harcama yapılan kredi kartınızı kapattırıyor ve adresinize 1 hafta içinde yeni bir kredi kartı gönderiyor. Ancak burada yapmanız gereken bankaya faks veya iletişim yolu ile kredi kartı harcama itiraz formunu doldurmak. Bunu yapmayanlar işlemlere ne yazık ki başlamıyor banka. Hali ile çekilen tutarlar iade edilmez. 3D ile yapılan harcamaları genelde banka geri vermiyor ancak fatura ödemelerini %99 geri veriyor.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin