Kapalı

Kredi Kartım Kayboldu

Ekonomi piyasasında en fazla kullanıma sahip olan ve bireylerin cüzdanlarında en az bir tane bulunan, post cihazının bulunduğu tüm alış veriş mağazalarında alışveriş yapmamızı sağlayan elektronik kartlara kredi kart ismi verilmektedir. Günümüzde para yerine kullanılmaya başlayan, cebimizde para olmasa bile bu kartlar sayesinde her türlü ihtiyacımızı gidermekteyiz. Bazen, kredi kartlarımızı kaybedebiliriz. Bu durumda kredi kartım kayboldu, ne yapmalıyım? Sorusunu sorarız. Bu yazımızda kredi kartlarının kaybolması durumunda yapılacak işlemleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Kredi kartımızı kaybettiğimizin farkına vardığımız andan itibaren, hiç vakit kaybetmeden kredi kartının sahibi olan bankanın müşteri hizmetleri aranmalıdır. Tüm bankalar, kredi kartlarının kaybında zaman kaybetmemek için, müşteri temsilcilerine telefonla bağlandığında ilk menü olarak karşımıza kayıp, çalıntı kart müracaat hizmeti yer almaktadır. Hattın meşgul olmaması için de sadece kayıp, çalıntı kart işlemleri dışında hiçbir banka işlemi yapmamaktadırlar.

Müşteri temsilcisine biliyorsak kredi kartımızın 16 haneli numarasını, bilmiyorsak T.C kimlik numarası vermemiz gerekir. Banka temsilcisi, kredi kart sahibinin telefonda ki kişi olup olmadığı öğrenmek için de birkaç güvenlik sorusu da soracaktır. Doğrulama işleminden sonra kredi kartı kullanıma kapatılacak ve yeni numaralardan oluşacak yeni kredi kartı, adresinize gönderilecektir. Kartınızın iptal işleminden sonra meydana gelecek alışverişlerden kart sahibi sorumlu değildir. Böyle durumlarda, harcanan limiti bankanızdan talep edebilirsiniz. Bankanız olumsuz cevap verirse, Cumhuriyet Başsavcılıklarına bankaları şikâyet edebilirsiniz.

Eğer ki kredi kartının iptalinden önce ki 24 saat önce, bilginiz dâhilinde olmayan alış verişlerde, kart sigortanız varsa ve yapılan alışverişlerden sadece 150 TL’ye kadar sorumlu tutulursunuz. İptal edilip, yenisi çıkartılan kredi kartları, en geç 10 gün içeresinde banka şubelerinize veya kurye ile adresinize gönderilir. Kart ile beraber size geçişi şifre gönderilir. ATM cihazlarından geçişi şifreyi değiştirip daimi şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Kredi kartım kayboldu, arabada mı unuttum? Evde mi, işyerinde mi Unuttum? Birkaç gün bekleyim, nasıl olsa bir yerden çıkar gibi durumu ağırdan almamak lazım. Kartınızın kaybolduğunu fark ettiğiniz andan itibaren müşteri hizmetleri ile irtibata geçmek en doğru hareket olacaktır.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top