Kapalı

Kredi Kartım Çalındı Ve Para Çekildi

kredi kartın çalınması

Kredi kartları insanların hayatında önemli bir ekonomik araç gibi görünse de, önem verilmediğinde tehlikeli olabilir. Kredi kartım çalındı ve para çekildi konusu en basit örneklerden bir tanesi olmakla beraber, kredi kartının kırılması veya çalınması durumunda ne yapmalıyım, sorusuna yanıtları buradan öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartım Çalındı, Ne Yapabilirim?

Kredi kartı hırsızlığıyla ilgili suçlar günden güne artarak sürmektedir. Nakit yerine kullanılan kredi kartlarının kötü niyetli kişilerin eline geçmesi sonucunda hayatınız olumsuz yönde etkilenir. Bu durumu en az zararla atlatmak için yapılması gerekenler vardır.

Kredi kartının çalındığını ya da kaybolduğunu fark ettiğiniz anda kartın ait olduğu bankayı aramalısınız. Müşteri hizmetleri bölümünden kayıp ve çalıntı kart başvurusu yaparak kartınızı saniyeler içinde iptal ettirebilir, kartınızı ele geçiren kişilerin kullanımına kapatabilirsiniz. Bunu yapmayı ihmal etmeniz durumunda ise kartınızı çalanlar hızla internetten alışveriş yapabilir ve sizi yapmadığınız alışverişlere ait borçlarla yüz yüze bırakabilirler.

Kartımdan Haberim Olmadan Harcama Yapılmış

Bu en fazla gelen şikayetler arasındadır yani çalınan kartınız ile hızlıca şifreniz olmadan alışveriş yapılabilir. Çoğu yer şifresiz izin verebiliyor. Kartınızın çalındığını bildirmeniz durumunda kayıp ve çalıntı kart bildiriminin ardından kartınızdan yapılan harcamalardan sorumlu tutulmazsınız. Eğer kartınız sigortalıysa kayıp ve çalıntı kart bildirimi öncesindeki 24 saat içinde yapılan harcamaların en çok 150 lirasından sorumlu tutulursunuz. Ancak kartınız sigortalı değilse ve bankanız sizden çalınmış olan kartınızla yapılan ancak size ait olmayan harcamalara ait borçların ödenmesini istiyorsa gecikmeden kanuni yollara başvurmanız gerekecektir.

Kartınızı iptal ettirdikten sonra yeni bir kart çıkartmak istiyorsanız bankanız size farklı bir numaraya sahip yeni bir kredi kartı gönderecektir. Çalınan kredi kartınızla yapmış olduğunuz taksitli alışverişleriniz çalınma olayından etkilenmez, yeni kartınıza aktarılır. Taksit ödemelerinize aksatmadan devam edebilirsiniz. Ancak kartınıza bağlı otomatik ödemeler varsa bunu ilgili yerlere bildirmeniz gereklidir. Ayrıca yeni kredi kartınız için hesap kesim ve ödeme tarihlerini de yeniden belirlemeniz gerekecektir.

Merhaba Ben Mert, 2017 yılından bu yana finans ve banka sektöründe yer alıyorum ve sizlere Bankatik.net üzerinden finans ve bankaların güncel gelişmeleri hakkında bilgiler sunuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar
scroll to top