Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi Kartı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
Kredi Kartı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gereksiniminizin dışında kart ediniminden kaçının.Bankalara herhangi bir talep beyan etmediğiniz surette şahsınıza gönderilmiş olan kredi kartlarını onaylamayın.

Kullanıma açılan kartınızı teslim alır almaz arka kısmında yer alan kısma mutlaka imzanızı atın. Bu sayede kartınızın çalınması bir durumda karşı karşıya kalır iseniz, imzalamış olduğunuz bu kısım soruşturma sürecinde önemli bir delil olacaktır.

Hukuksal açıdan mevcut kredi kartının kullanım şifresinin güvenliği kart sahibinin sorumluluğu altındadır. Bu sebeple banka çalışanı dahi olsa şifrenizi hiç kimse ile paylaşmayınız.

İnternet üzerinden gerçekleştirilen alışverişlerin büyük bir çoğunluğunun ödeme seçeneklerinde yalnızca kredi kartı yer almaktadır. Sistem üzerine kart bilgilerinizi girmeniz kartın manyetiksel açıdan kopyalanabilmesini mümkün kılabiliyor. Bu sebeple onlie alışverişlerde olabildiğince güvenilirliğinden emin olduğunuz siteleri tercih edin.

Dolandırıcılık adı altında sürdürülmekte olan faaliyetler çerçevesinde; arama, mesaj, email ya da herhangi bir iletişim yolu ile size ulaşan ve kart bilgilerinizi talep eden hiç kimseyle bilgi paylaşımı yapmayınız. Size kartınızda herhangi bir problem olduğu söylenirse bunu kesinlikle banka ile görüşün.

 Kredi kartı şifrenizi bir yere yazıp cüzdanınızda taşımak yerine ezberleyin. Zira cüzdanınızda taşımak her an şifrenizin ele geçirilebilinme riskini taşımaktadır.

Kartınızın kaybolması ya da ATM haznesinde sıkışması durumunda mutlaka bankaya bilgi verin.

Kartınızı ATM’lerde kullandığınız sırada herhangi bir yardım teklifini kesinlikle kabul etmeyin.

İnternet cafe gibi toplu kullanıma açık olan bilgisayarlarda kesinlikle kart bilgilerinizi kullanmayın.

Talep etmiş olduğunuz kredi kartı size belirtilmiş olan süre zarfı içerisinde tarafınıza teslim edilmedi ise çalınma ihtimali bulunuyor olabilir. Bu konuda bankadan bilgi almaktan çekinmeyin.

Adresinize ulaşan ekstrenizde tarafınıza ait olmayan bir harcama tespit ettiğinizde 7 gün içerisinde bankaya bilgi verin.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin