Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Taksitle Alışveriş

Kredi Kartı Taksitle Alışveriş

0
Kredi Kartı Taksitle Alışveriş

Günümüzün hızlı yaşam tarzı ve tüketim alışkanlıkları bankaların ve mağazaların ortak reklam kampanyalarıyla birleşince kredi kartı kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. Ancak kredi kartının gerek bilinçsizlik sonucu yanlış kullanımı gerekse mecburiyetler sonucu bir finansman aracı olarak kullanılması sonucu artan borçlar ve mağdurlar oluşmaktadır. Maalesef bu durum bazı istenmeyen olayların da yaşanmasını tetiklemektedir.

Kredi kartı taksitlendirme işlemi herhangi bir alışveriş esnasında satıcı kurum ile banka arasındaki özel bir anlaşma sonucu müşteriye yaptığı alışverişi taksitle ödeme imkânı sağlayan bir işlemdir. Bu taksitlendirmenin vadesi, oluşacak ilave maliyetler tamamen satıcı kurum ile bankanın arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

Kart sahibinin harcamalarından oluşan kredi kartı borcu, kullanıcılar için büyük bir tehlike içermektedir. Özellikle hesap özeti borcunun tamamı ödenmemesi durumunda bakiye borç üzerine bankaların büyük oranlarda aylık faiz işletmektedirler. Bankadan bankaya değişmekle beraber bu aylık faiz tutarı %4‘lere kadar çıkabilmektedir. Bankaların uyguladıkları bu yüksek faiz yüzünden her ay minimum tutarı ödeyen bir kredi kartı sahibi, yaptığı alışverişin %60’ına kadar ulaşan bir faiz yükü ile karşı karşıya kalmaktadır. Oluşan bu kısır döngü kart sahibini yasal takip ve icra gibi çok daha büyük risklere de maruz bırakabilir.

Kredi kartı borcu taksitlendirme işlemi, bir aracı kurumun kart sahibi ile banka arasına girerek bir köprü finansman sağlamasını ve bu sayede müşteriyi banka faiz yükünden kurtarmayı amaçlayan bir sistemdir. Tamamen yasal olan bu işlem için ödeme yapılacak kartın yasal takipte olmaması ve kullanılabilir durumda olması gerekmektedir. İşlem oldukça basit olup aracı kurum tarafından borcun tamamının kapatılması ve sonrasında aynı kart ya da başka bir karttan 12 ay ya da müşterinin seçeceği başka bir vade ile taksitli bir alışveriş yapılarak kartın yeniden borçlandırılması olarak özetlenebilir.

İkinci karttan taksitli işlem yapılması sonucunda aracı kurum tahsilâtını tamamlar. Kart sahibi ise tekrar bankaya borçlanır ve taksit ödemelerini doğrudan doğruya bankaya yapar. Bu işlem sonucunda müşterinin ödeyeceği ilave maliyet banka faizine göre çok daha düşük olacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin