Ana sayfa Banka Haber Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

0
Kredi Kartı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?
kredi kartı kampanyaları

Artan kredi kartı kullanımı hızlı yaşam ve harcamalar nedeni ile bankaların ve mağazaların yaptıkları taksitlendirme fırsatlarını müşterine sunmalarına neden olmuştur. Bu sayede kişilerin harcamalarını taksitlendirme imkanlarını müşterilere vermiştir. Bankalar yaptıkları bu anlaşmalar ile kredi kartı kullanımını yaygınlaştırmayı ve kendi bankalarından kullanılan kredi kartı sayısını arttırmayı ve müşteri sayılarını arttırmalarını amaçlamaktadırlar.

  Bankaların ve mağazaların kendi aralarında yaptığı bu anlaşmalar kredi kartı kullanımını son yıllarda daha da yaygınlaştırmıştır. Kredi kartı taksitlendirme nasıl yapılır? Kredi kartı taksitlendirme işlemi herhangi bir alışveriş esnasında satıcı işletme ve banka arasında yapılmış olan özel anlaşmalar sonucu müşterilere yaptığı alışveriş sonucu yaptığı alışverişi taksitle ödeme imkanı sunmaktadır.

Bu taksitlendirme sonucunda oluşacak vade ve ilave maliyetler tamamı banka ve satıcı kurum arasında yapılan özel anlaşmaya bağlıdır. Kredi kartlarında borcun taksitlendirilmesi bir aracı kurumun kart sahibi müşteri ile banka arasına girerek köprü finansman sağlaması ve bu sayede müşteriyi kredi katı kullandığı bankanın faiz yükünden kurtarmayı amaçlayan bir sistem olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için ödeme yapılacak olan kartın yasal takipte olmaması ve kullanılabilir durumda olması gerekmektedir.

Yapılan bu taksitlendirme işlemi tamamen yasaldır. Kredi kartı borcunun taksitlendirilmesi olarak adlandırılan bu işlem oldukça basit bir özelliğe sahiptir ve basit işlemlerle gerçekleştirilir. İşlem şu şekilde gerçekleşir; borç aracı kurum tarafından tamamen kapatılır. Sonrasında aynı kart veya kişiye ait başka bir karttan 12 aylık vade veya müşterilerin seçeceği farklı bir vade süresi ile taksitli bir alışveriş yapılarak kartın yeniden borçlandırılması temeline dayanır.

 İkinci karttan taksitli işlem yapılması ile aracı finansal kurum tahsilâtını tamamlamış olur. Bu işlem sonucunda müşteri tekrar bankaya borçlanmış olur ve borcun ödeme taksitlerini doğrudan doğruya bankaya yapar. Bu işlem ile müşterinin ödeyeceği ilave maliyet bankanın uygulayacağı faiz miktarına göre daha düşük olacaktır. Ayrıca bankalar ile müşteriler arasında yapılacak yeni borç yapılandırma işlemi ile de kredi kartı taksitlendirme işlemi yapılabilir. Müşteriler yeni aylık ödeme taksitlerini bankalara öderler.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin