Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Seçerken Nelere Dikkat edilmeli?

Kredi Kartı Seçerken Nelere Dikkat edilmeli?

0
Kredi Kartı Seçerken Nelere Dikkat edilmeli?
Kredi kartı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Kredi kartı yanında nakit para taşımayı sevmeyenler, taksitli alışveriş yapmayı tercih edenler, kartı kullanırken para puan kazanmayı hedefleyenler için, vazgeçilmez bir ödeme aracıdır. Bundan dolayı olacak ki son dönemlerde kredi kartları kullanımları maksimum düzeye ulaştı.

Hatta insanlar artık birden fazla kredi kartlarına sahip olma durumlarında. Böyle olunca bankalar da insanlar için uygun kampanyalar, fırsatlar yaratma peşine düştüler. Fakat kredi kartı seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken kriterler vardır. Bunları göz önüne almalıyız.

bankatik.net ekibi olarak sizlere bu konu’da nelere dikkat etmeniz gerektiğini başlıklar halinde anlatmaya çalıştık.

Kredi kartı Faiz Oranları

Kredi kartı seçerken öncelikle gecikme, nakit çekim ve alışveriş faiz oranlarına dikkat edilmelidir. Bankalar arasında bu faiz oranları değişiklik göstermektedir. Kredi kartını nakit çekme işleminde sık kullanıyorsanız, diğer kredi kartlarına göre daha düşük nakit çekim faiz oranlarına sahip, kredi kartını seçmeniz yararınıza olacaktır.

Kredi Kartı Limiti

Kart limitleri genellikle bankaca yapılan inceleme neticesinde; mali durumunuza göre belirlenmektedir. Bankaların risk değerlendirmeleri farklı olduğundan; verilen kartların limitleri, bankadan bankaya değişmektedir.

Taksit İmkânı

Bankaların kendi kampanyalar çerçevesinde veya anlaşma yaptığı kuruluşlar aracılığıyla yapılan alışverişlerde, yasal düzenlemelere göre 2 ile 12 taksit imkânı sunulmaktadır. Her kredi kartı taksit imkânı sağlamakta ancak, taksit sayısına göre vade farkı almaktadır. Tercih edilecek kredi kartının peşin fiyatına taksit imkânın olmasına mutlaka dikkat edilmelidir.

Yaygın Kullanılan Bankanın Kartı Olması

İşletmeler ve mağazalarda yoğun tercih edilen kredi kartın kullanılması, size, para puan kazanmanızı ve peşin fiyatına taksit imkânı sağlayacaktır. Kredi kartı sahip olmadığı bankanın post cihazında kullanılmadığında para puan vermemektedir. Yaygın olmayan kartların post cihazı her işletmede bulunmamakta, dolayısıyla taksit imkânı da sağlamamaktadır.

Kartın Özellikleri

Her bankanın kartlarının farklı özellikleri bulunmaktadır. Bazı kartların taksit imkânı fazlayken bazı kartların para puan oranları fazladır.Kredi kartlarının uçak, sinema ve müze giriş bileti hediyesi bulunmaktadır. Uçakla çok fazla yolculuk yapıyorsanız bu opsiyonlara sahip kredi kartlarını seçilebilirsiniz. Ayrıca çoğu kartlarda belirli limitlerde temassız olarak ödeme yapma imkânı sağlayan özellik bulunmaktadır. Bu özellikle kredi kartları toplu taşıma araçlarında elektronik bilet gibi kullanılmaktadır.

Kredi Kartı Aidatı

Bankaların kredi kartı kullandığınızdan dolayı sizden yıllık olarak kart aidatı talep etmektedir. Bu tutar kartın limitine göre değişiklik göstermektedir. Alınan bu kart aidatlarının yasal olup olmadığı hala tartışma konusudur. Bazı bankalar müşterisinin harcama durumuna göre alınan aidatı para puan olarak müşterisine geri iade etmektedir. Hiç kredi aidatı olmayan kartlarda mevcuttur. Ancak bu kartların taksit ve para puan gibi opsiyonları sınırlı olmaktadır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin