Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Ödemelerimi Aksatırsam Ne Olur ?

Kredi Kartı Ödemelerimi Aksatırsam Ne Olur ?

0
Kredi Kartı Ödemelerimi Aksatırsam Ne Olur ?
Tüketici Kredisi

Kredi sicil veya kredi skoru (findeks kredi notu) kötü olmasının nedenlerinden biri de kredi kartı ödemelerinin aksatılması yani taksitlerin zamanında ödenmemesi. Bu nedenle kredi notunun düşmesindeki etkenlerden en önemlisi kredi kartı ile yapılan harcamalardan sonraki taksit ödemelerinin yapılmamasıdır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse

Son 10 yılda insanların ihtiyaçları bir hayli artmıştır. Bu sebepten dolayı paraya olan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Nakit para imkanı sağlayamayan ihtiyaç sahipleri ilk çareyi kredilerde görmektedir. Bundan dolayıdır ki kredi kartı kullanımı giderek artmaktadır. Fakat insanlar harcamayı rahat bir şekilde gerçekleştirirken bu kredi borcunu daha sonra nasıl ödeyeceğini hesaba katmamaktadır.  Böylelikle kendisini büyük bir ekonomik riskin altına atmaktadır. Öyle ki borcunu ödeyemeyenlerin aileleri dağılmakta ve iş intihara kadar gidebilmektedir. Kredi kartıyla borcun altına girenlerin aklına gelen ilk şey kredi kartı borcunu ödemezsem ne olur sorusu olmaktadır.

Bankalar borç sahiplerine, ödemelerini geciktirdikleri her ay için % 2,12’lik bir zam uygulamaktadır. Kredi borcunu aksatan, ödemelerini geciktiren  kişilere yapılan ilk şey, kartlarının nakit çekime kapatılmasıdır. İlgili kanun gereği,  çıkarılan yönetmeliğe göre bir yıl içerisinde  asgari ödeme miktarı üç defa geç ödenirse, kredi kartı daha sonraki seneye  kadar nakit kullanıma kapatılır.
Kredi kartı borcundan ötürü banka  yasal İşlem başlatabilir. Yönetmeliğe  göre banka, art arda olan ve ödenmeyen iki en alt seviye  ödeme tutarını ödemeyen kredi kartı sahibinden  tüm borçlarını bir aylık  zaman dilimi  içerisinde ödemesini istemektedir. Bu da kart sahibine son ödediği borçtan itibaren 90 günlük bir yasal süreç veriyor. Burada kredi kartı sahiplerinin dikkat etmesi gereken husus, iki taksit ödemesidir. Üst üste iki taksit ödemesi yapılmadığı taktirde bütün inisiyatif  bankanın  elinde olmaktadır. Bir günlük gecikme olsa bile bu durum kredi notuna ve sicile olumsuz olarak yansır. Kart içerisinde limit olsa bile, alışverişe ve nakit çekime kapanır. Banka belirli bir müddet bekledikten sonra arayarak durumu kart sahibine bildirir. Son aşamada ise banka, borcunu geciktiren kişiden veya ona kefil olan kişilerden borcunu nakit para veya icra yoluyla alır.

Kredi Kartı Borcu Son Ödeme Tarihi Geçerse

Burada bilmeniz gerekenler arasında kredi kartı ekstrelerinde bulunan faiz oranlarının devreye girmesidir. Yani alışveriş faiz oranları %1,85 den başlıyor üstüne bir de gecikme faiz oranları da eklenerek var olan borçlar daha da kabarabilir. Tavsiyemiz ise bu borcun tamamını ödeyemiyorsanız asgari ödeme borcunu kesinlikle ödemelisiniz. Zira bu şekilde borçlarınız fazla olmayacaktır ve banka ile aranızdaki sorunlar azalacaktır.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin