Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar?

Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar?

0
Kredi Kartı MM/YY Nedir, Nerede Yazar?
kredi kartı

Kredi kartı ile internet üzerinden alışveriş yaptığınızda sizlerden bir takım bilgiler talep etmektedir. Bunlardan biri de kart üzerinde bulunan MM/YY ifadeleridir. Kredi kartınız ile ilk alışveriş yaptığınızda genelde çoğu kişi mm/yy nin ne anlama geldiğini ve nerede bulunduğunu merak edebilir ve de öğrenmek isteyebilir.

Kredi Kartı MM YY Nedir?

Kredi kartları biz insanlar için hele ki alışveriş tutkunları adına çok önemli bir ekonomik araç olmakla beraber, cepte paranın yani nakit para olmadığı anlarda bizlerin imdatına yetişiyor. Düşünsenize cebinizde 1.000 TL olmayabilir ancak kredi kartınızın limiti 3500 TL hali ile kredi kartı ile gönül rahatlığı ile tatile gidebilir, alışveriş yapabilir veya beğendiğiniz bir ürünü peşin fiyatı olmadan taksit ile alabilirsiniz.

Alışverişlerini internet üzerinden yapanların sayısı da oldukça fazladır. Güvenli sitelerden alışveriş yapanlar, kart bilgilerini güvenlik sorunu olmadan hızlıca vererek ürünleri satın alabilir. Ancak çoğu site, kredi kartı ile alışveriş kapısını açtığında müşterilerinden kart bilgileri talep eder. Bu kart bilgileri kredi kartı üzerinde bulunan rakamların siteye girilmesi ile işlem sonuçlanır. Genelde kredi kartın ön yüzündeki kredi kartı numarası, kart geçerlilik süresi ve kartın arka yüzünde bulunan 3 haneli güvenlik numarasıdır. Sonrasında 3D güvenlik adımını geçmek için kayıtlı cep telefonunuza sms onay kodu geliyor eğer kodu doğru girerseniz kredi kartınızdan harcama yapılacak tutar çekilecektir.

MM Kodu kredi kartın ön yüzünde kartın son kullanma ayı olarak belirtilmiştir. MM ingilizceden geldiği için monty ay olarak geçmektedir. YY ise year yani yıl olarak, kredi kartın ön yüzündeki son kullanma yılı olarak verilmektedir. Kredi kartınızın ne zaman sona ereceğini sizlere göstermektedir.

Her bir kredi kartın ortalama ömrü 4/5 yıl arasındadır. Yeni kredi kartı başvurusu yapıp, kartın onaylanmasından sonra adresinize gelen kartın ön yüzüne bakınca son işlem tarihini görebilirsiniz.

Sonuç olarak bakıldığında kart bilgilerini verdiğinizde bu bilgilerin gerçek yani doğru olduğuna özen göstermelisiniz. Her hangi bir hatalı işlemde zaten kart alışverişini yaptığınız siteden olumsuz yanıt alacaksınız. Bu nedenle yapılan işlemlerin başarılı olması için tüm bilgileri eksiksiz girmeniz önerilir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin