Ana sayfa Kredi Kartları Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

0
Kredi Kartı Limit Düşürme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı kullanılarak yapılan alışverişler kişilere avantaj sağlamaya devam ediyor, taksitli alışveriş imkanları, nakit avans kullanımı gibi pek çok fırsat sunan bankalar kişilerin maddi durumuna göre müşteri limiti oluşturuyor. Gelir oranı yüksek olan kişiler daha fazla kredi kartı limitine sahip oluyor ve daha çok harcama yapabiliyor.
Gelir durumu düşük olan kişiler veya harcamalarını belirli bir düzende tutamayan kişiler ise kredi kartı borcu için yapılandırma talep ediyor ya da kredi kartı borcu bittikten sonra kartı kullanıma kapatıyor.
Kredi kartı kullanımından memnun olan kişiler, taksitli alışveriş imkanından yararlanmak isteyenler ya da daha az kredi kartı kullanmak isteyen kişiler ise limit düşürme işlemi yaparak harcamalarını kısıtlayabiliyor.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi kartı limitleri kişinin aylık geliri, kredi notu, geçmiş kredi ve kredi kartı ödemeleri ile belirleniyor. Kredi kartı limiti yüksek olan kişiler daha fazla harcama yapmamak için kredi kartı limit düşürme nasıl yapılır konusunda araştırmalar yapıyor. Kredi kartı limit düşürme işlemleri oldukça basit ve kolay adımlar içeriyor. Kredi kartı limit düşürme işlemi tüm bankalar için aynı şekilde yapılır:
• Müşteri Hizmetleri: Kart limitini düşürmek için yapılan en kolay adımlardan biri müşteri hizmetleri ile görüşmektir. Çağrı temsilcisi limit düşürme işlemi için sözlü onay aldıktan sonra talebi yetkili mercilere iletir ve onay alındığı anda limit düşürme işlemi gerçekleşir.
• Banka Şubeleri: İşlemlerini klasik yoldan yapmak isteyen kişiler ise şubelere başvurarak talebini hazır olan dilekçelere yazabilir. Bu işlemin sonuçlanması bankanın hızına bağlı olarak 5 iş günü sürebilir.

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemine Başvurmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kredi kartı limit düşürme işlemi oldukça kolay bir işlemdir ancak daha sonrasında mağdur olunmaması için bilinmesi gereken konular bulunmaktadır:
1. Limit düşürme talebinde bulunmadan önce aylık gelir – gider oranları ve harcamalar göz önünde bulundurulmalıdır, istenen tutar harcamalara yetmediğinde limit yükseltme işlemi için beklemek gerekecektir.
2. Otomatik limit artışı sistemi kapatılmalıdır aksi takdirde limitiniz tekrar yükselecektir.
3. Kredi kartı limit düşürme işlemi için bankaya kredi kartı borcunun bulunmaması gerekir.

Yorum yazın

Lütfen yorum yazın!
Lütfen adınızı buraya girin